Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
02 08 2011 - Szczególny dzień

Zakłodzie i Pułtusk od dzisiaj w mojej kolekcjiPułtusk

Waga - 1,9g
Wymiary - 26x7,5x5,5mm

http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.phphttp://wiki.meteoritica.pl/index.php5/Pultusk_(Pułtusk)Współrzędne dla zainteresowanych - 52° 28'N, 16° 54'E. Chondryt zwyczajny H5
Waga - 1,9g. Wymiary - 26,5x7,5x5,3mm TKW: +250 kg


- Maleńki fragment z dwoma szlifowanymi płaszczyznami ze środka okazu. Niestety bez najmniejszego śladu skorupki.

- Okaz został zakupiony od Marcina Cimały w jego doskonale zaopatrzonym sklepie POLANDMET


Spadł około godziny 19:00 30 stycznia 1868 roku, razem z olbrzymią ilością swoich współbraci. Był wtedy częścią jednej z "kropli" najliczniejszego deszczu meteorytów kamiennych na świecie.

Oficjalnie pisze się o 68 780 sztukach, przeważnie kilkugramowych - największy znaleziony okaz waży 9095,0 g.

Można jednak gdzieniegdzie przeczytać, że pod Pułtskiem spadło nawet 200 000 fragmentów.

- W Meteoritical Bulletin Database napisali, że całkowita masa spadku wynosi +250 kg,

- Na portalu Wiki.meteoritica przepisali za MBD wielkość +250kg dodając optymistycznie, że całkowita masa spadku mogła wynieść około 2000 kg,

- Na całego jednak poszli w Wikipedii gdzie ustalili masę całkowitą spadku na 8863 kg.

Jeżeli poszedłbym za tą swoją częścią, która czasem mnie zatrzymuje i każe być ostrożnym i bojaźliwym - musiałbym przyjąć wersję najniższą - zdecydowanie ograniczając tym samym możliwości znalezienia nowych okazów i sobie i innym.

Gdy uległbym swojej ułańskiej fantazji i uwierzył w bajeczki wypisywane (zresztą dość często) na Wikipedii - o tak olbrzymiej masie spadku pod Pułtuskiem - musiałbym również uwierzyć, że na tamtejszych polach czeka na odnalezienie nawet pół miliona fragmentów (8863 000g / 20g = 443 150 szt.; )!?!

Przychylam się do uśrednionej wersji zaprezentowanej na portalu wiki.meteoritica, wystarczająco optymistycznej dla osób pragnących oglądać fragmenty tego meteorytu w swoich kolekcjach.MUZEUM WYDZIAŁU GEOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGOSpadek meteorytu widziany był w całej ówczesnej Polsce , m. innymi we Wrocławiu, w Królewcu oraz we Lwowie.

Okazy z tego spadku należą, po Morasku, do najliczniejszych polskich meteorytów i są dostępne we wszystkich większych polskich muzeach geologicznych. Polska jest w posiadaniu ok. 700 fragmentów. Pozostała, zdecydowana większość, znajduje się w muzeach i kolekcjach zagranicznych.

Zakłodzie

Waga - 1,6g
Wymiary - 15x14x2,3mm

http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.phphttp://wiki.meteoritica.pl/index.php5/Zakłodziehttp://guciow.pl/


Współrzędne dla zainteresowanych - 50° 45' 46"N, 22° 51' 58"E.

- Zakłodzie (masa główna).jpg Marcin Cimała - Polandmet


Meteoryt Zakłodzie został znaleziony we wrześniu 1998 r. na Roztoczu (na poboczu lessowej drogi gruntowej) przez kolekcjonera minerałów, skamieniałości i meteorytów - Stanisława Jachymka - Sołtysa Guciowa z pasją odkrywcy i z duszą artysty.

Okaz w momencie znalezienia ważył 8,68 kg.

Obecnie masa główna meteorytu jest w posiadaniu znalazcy w jego Muzeum Etnograficzno-Przyrodniczym – w Zagrodzie Guciów. Masa największego zachowanego fragmentu wynosi 5,02 kg.Epizod pierwszy:


Znaleziony meteoryt powiązano z przelotem w kwietniu 1897 roku nad południowo wschodnią Polską bardzo jasnego bolidu. O zjawisku tym rozpisywała się tamtejsza Gazeta Lubelska. Z relacji w gazecie można wysnuć wniosek, że był to bolid z którego można było spodziewać się spadku.

Niestety zainteresowanie kosmicznym zjawiskiem nie trwało zbyt długo. Po kilku dniach inne ważniejsze sprawy zapełniły łamy gazet.Epizod drugi:


Sołtys Guciowa, ponad 100 lat później , wędrując po malowniczych przestrzeniach Roztocza wrażliwym i wyczulonym wzrokiem wypatrywał ciekawych lub wyróżniających się wśród pozostałych, kamieni. Od dawna interesował się kamieniami, minerałami i skamieniałościami, więc na każdym spacerze, czy pobycie w nowym miejscu, uważnie przyglądał się napotykanym okaz(j)om.

„Szukajcie a znajdziecie” - więc i Pan Stanisław znalazł - dużą, burą, pordzewiałą bryłę na poboczu drogi, która wcale nie wydawała się obiektem wyjątkowym, ale jakimś wewnętrznym przeczuciem została uznana za godną dźwigania.Epizod trzeci:


Badania gazów szlachetnych zawartych w meteorycie Zakłodzie (Patzer et al. 2002) wykazały, że znaleziony okaz jest świeżym spadkiem i jest bardzo prawdopodobne, że pochodzi on z bolidu z 1897 roku.

Jest to nowy, bardzo rzadki typ meteorytu - achondryt enstatytowy niezgrupowany (Enst achon-ung). Jest tylko kilka meteorytów podobnych do Zakłodzia. Trwają intensywne prace badawcze nad ustaleniem genezy i budowy meteorytów tej grupy, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie wydzielona nowa grupa meteorytów tzw. zakłodzieity.02 sierpnia jest dla mnie wyjątkowy przez ostatnie 25 lat.Meteoryty trafiły do Zielonej Góry z przepastnych magazynów Pana Marcina Cimały.

/a
 
Dodane przez gural100 dnia sierpień 02 2011 23:22:21 2108 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu