Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Chinga

Chinga
Meteoryt wykańczany na wysoki połysk.Żelazny, niezgrupowany - ataksyt, IVB, Współrzędne dla zainteresowanych - 51° 3' 30"N, 94° 24' 0"E Rosja

Waga: 30,3g. Wymiary - 35x36x3mm TKW: oficjalnie - 209.4 kg;- Czworokątna płytka z doskonale wypolerowanymi wszystkimi powierzchniami. Na lustro.- Okaz został zakupiony od ulubionego sprzedawcy z Allegro

Piotra BeczałyMeteoryt Chinga spadł w postaci żelaznego deszczu na obszarach granicznych między dzisiejszą syberyjską Rosją i Mongolią. Czas wydarzenia został określony na około 15.000 lat temu.

Meteoryt Chinga swoje odkrycie zawdzięcza niezwykłej determinacji i cierpliwości rosyjskiego inżyniera Nikołaja M. Czerniewicza. Na początku nie był zainteresowany żadnymi meteorytami. W 1911 r. rozpoczął poszukiwania złota we własnej kopalni w strumieniu Czinge spływającym do górnego Jeniseju z gór Tannu-ola.

Tyle, że oprócz bryłek złota robotnicy znajdowali także dziwne bryły żelaza. Czerniewicz musiał co nieco słyszeć o kamieniach z kosmosu ponieważ zbierał te bryłki w przekonaniu, że są to... meteoryty.

Już na początku 1912 roku przekazał 30 okazów do Carskiej Akademii Nauk w St. Petersburgu (największy z nich ważył 20,5 kg.). Niestety dwaj naukowcy zajmujący się przekazanymi okazami stwierdzili, że nie są to meteoryty lecz żelazo niklonośne, ponieważ nie występują w nim figury Widmanstättena.

Czerniewicz wykazał się wówczas typowym dla dyletanta brakiem zaufania do profesjonalistów i niezrażony tą opinią, w 1915 r. przywiózł do Petersburga kolejny okaz o wadze10 kg. będąc przekonanym, że jest to meteoryt.

Nie dane mu było dotrwać do zaakceptowania przez naukę jego odkrycia. W 1917 r. został zamordowany. Jego kopalnie działały jednak jeszcze przez kilkanaście lat wydobywając zarówno złoto jak i meteoryty.

Dopiero w 1963 r. w rejon kopalni złota wysłana została niewielka ekspedycja mająca za zadanie znaleźć kratery, których istnienie sugerowała liczba i wygląd przekazanych przed laty okazów. Widocznie nic nie wskórała ponieważ w 1978 roku zorganizowano poważniejsze poszukiwania wysyłając także poważniejszych poszukiwaczy. Szef ekspedycji, Walentin Cwietkow, oprócz dobrych chęci, zabrał ze sobą starą mapę inżyniera Czerniewicza z lokalizacjami znalezionych fragmentów meteorytu. Miał także wykrywacze metalu, dzięki czemu jego wyprawa nie miała prawa się nie udać.

Efektem tych działań było odnalezienie głównego źródła meteorytów, którym okazała się niewielka dolina, z której woda spływała do złotonośnego strumienia.

W sumie zorganizowano jeszcze trzy oficjalne wyprawy, podczas których odzyskano około 200 meteorytów. Nie odnaleziono jednak żadnego krateru."Iron Man"
Figurka wykonana z żelaza meteorytowegoWe wrześniu 2012 roku niemiecki naukowiec przekazał światu bardzo ciekawe informacje o meteorycie Chinga. Dr Elmar Buchner z Instytutu Planetologii Uniwersytetu Stuttgarckiego, który kierował niemiecko-austriackim zespołem badaczy przedstawił posążek Buddy, wykonany z jednego kawałka tego meteorytu wraz z jego historią.

W czasopiśmie "Meteoritics and Planetary Science" ukazał się artykuł, w którym zostały przedstawione wnioski z bardzo szczegółowych badań figurki. Przeprowadzone przez badaczy analizy geochemiczne wykazały, że "Człowiek z Żelaza" ma pozaziemskie pochodzenie. Starożytny rzeźbiarz wykonał go z ataksytu - rzadkiego meteorytu z grupy charakteryzującej się wysokim procentem niklu w swoim składzie.

Figurka ma 24 cm wysokości i waży 10 kg. Naukowcy uważają, że stanowi hybrydę stylu buddyjskiego oraz reprezentowanego przez pre-buddyjską kulturę Bon, pochodzącą z XI w. Prawdopodobnie przedstawia boga Wajśrawanę (Vaisravana), buddyjskiego Króla Północy, w Tybecie znanego również jako Jambhala.

Podczas badań naukowcy pokusili się także o sprawdzenie czasu, w którym figurka została wykonana. Uznali, że wyrzeźbiona została około 1000 lat temu.

Do Europy trafiła najprawdopodobniej za sprawą nazistów, którzy zagrabili ją z jakiegoś klasztoru podczas wyprawy do Tybetu w latach 1938-39r.

Ale to już inna historia. I wcale nie musi być prawdziwa."Iron Man" z żelaza meteorytowegoAbstract - Buddha from space—An ancient object of art made of a Chinga iron meteorite fragmentgural100
 
Dodane przez gural100 dnia październik 26 2012 13:45:08 1356 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu