Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gibeon

Gibeon
Meteoryt zdobiący nie tylko każdą kolekcję ale i wykorzystywany przez najlepszych jubilerów i zegarmistrzów.Oktaedryt, Typ IVA, Współrzędne dla zainteresowanych - 25° 30'S, 18° 0'E. Namibia

Waga: 9,5g. Wymiary - 36x21x3mm TKW: oficjalnie - 26 T;- Niewielka płytka z pięknie uwidocznionymi figurami Widmanstättena na dwóch ściankach i dwóch krawędziach.- Okaz został zakupiony od przypadkowego meteoryciarza z Allegro o nicku

boss9219

Meteoryt Gibeon został odkryty w południowo zachodniej Afryce w 1838 roku przez kapitana JE Aleksandra. Czas przybycia meteorytu na tereny dzisiejszej Namibii nie jest jednak znany. Przyjęto, że olbrzymi deszcz żelaznych kamieni spadł około 30.000 lat temu.

Metal z meteorytu wykorzystywany był przez ludzi z Namibii do wytwarzania narzędzi i broni na długo przed odkryciem przez kapitana Aleksandra.

Uważa się, że bolid o rozmiarach około 4mx4mx3m, po wejściu w atmosferę pod kątem od 10 ° do 20 ° przeleciał wzdłuż północno-zachodniej części nieba, rozpadł się i rozprzestrzenił na obszarze około 230 kilometrów kwadratowych.

W czasach kapitana (później gen.) Sir JE Aleksandra odnaleziono od100 do150 okazów meteorytu. Kilka z tych okazów trafiło do Londynu gdzie były analizowane przez słynnego astronoma Sir Johna Herschela i zidentyfikowane jako pochodzące spoza Ziemi.

W latach 1911 - 1913 niemiecki geolog przewiózł do stolicy kraju Windhoek 37 dużych okazów meteorytu Gibeon, z których kilka zostało przekazanych do instytucji badawczych na całym świecie a 32 oryginalne fragmenty wyeksponowano w samym centrum miasta w Zoo Park tworząc niepowtarzalny pomnik kosmicznej materii. Okazy te posiadają masę w zakresie od 195 do 506 kg .

W 1975 r. podjęto decyzję, aby usunąć je z Zoo Park i umieścić na dziedzińcu Muzeum Alte Serca Festival jako stała ekspozycja Street Mall Post w stolicy kraju Windhoek. Niestety dwa okazy zostały skradzione . Pozostały po nich puste cokoły przypominające o skomplikowanych losach materii we Wszechświecie oraz zagmatwanej naturze człowieka. Tak więc dzisiejszy miłośnik tego pięknego meteorytu zobaczy tylko 30 kosmicznych brył przybyłych w nieznanej przeszłości na naszą planetę.

Meteoryty Gibeon w dniu 15 lutego 1950 roku zostały uznane w Namibii za pomnik narodowy.

Namibia jest znana również z innego swojego meteorytu. Jest to oczywiście Hoba – największy znany meteoryt na Ziemi pozostający w całości. Jego masę szacuje się na przeszło 60 t.

Oktaedryty - zawierają 6-14% Ni. W ich składzie mineralnym dominuje kamacyt, któremu jednak zawsze w pewnej ilości towarzyszy taenit. Kryształy tych minerałów układają się równolegle do ścian ośmiościanu ujawniając najczęściej figury Widmanstättena. W miarę wzrostu zawartości niklu struktury te stają się coraz cieńsze i subtelniejsze. Wolne przestrzenie pomiędzy kamacytem i taenitem wypełnia plessyt. Często obserwuje się również linie Neumana. W podrzędnych ilościach pojawia się schreibersyt, troilit, cohenit, grafit i lonsdaleit.

Różnice w składzie izotopowym oktaedrytów wykazują że pochodzą z różnych źródeł. Ze względu na wielkość ziaren kamacytu i zawartość Ni wyróżniamy następujące typy oktaedrytów:

- bardzo gruboziarniste typu IIAB, IIG - o wielkości belek kamacytu 3,3-50 mm i zawartości niklu 6,5-7,2%.
- gruboziarniste typu IAB, IC, IIE, IIIAB, IIIF - o wielkości belek kamacytu 1,3-3,3 mm i zawartości niklu 6,5-8,5%.
- średnioziarniste typu IAB, IID, IIE, IIIAB, IIIF - o wielkości belek kamacytu 0,5-1,3 mm i zawartości niklu 7,4-10%.
- drobnoziarniste typu IID, IIICD, IIIF, IVA-o wielkości belek kamacytu 0,2-0,5 mm i zawartości niklu 7,8-13%.
- bardzo drobnoziarniste typu IIC, IIICD - o wielkości belek kamacytu poniżej 0,2 mm i zawartości niklu 7,8-13%.
- plesytowe typu IIC, IIF - o wielkości wrzecion kamacytu poniżej 0,2 mm i zawartości niklu 9,2-18%..

Oktaedryt to najbardziej popularny rodzaj meteorytu żelaznego, składający się prawie wyłącznie z taenitu i kamacytu.

Są to dwie rożne odmiany krystaliczne żelazo-niklowego stopu:

- taenitu - minerału o postaci krystalicznej stopu żelaza i niklu, zawierającego od 8% do 55% niklu. Wstępuje w meteorytach żelaznych i żelazno-kamiennych. Taenit może tworzyć w meteorytach wewnętrzne struktury zwane figurami Widmanstättena. Taenit nazywany jest też "żelazem wstęgowym" (grec. ταινια - taenia, wstęga).

- kamacytu - minerału o postaci krystalicznej stopu żelaza i niklu zawierającego do 10.46% niklu i 89.54% żelaza. Wstępuje w meteorytach żelaznych i żelazno-kamiennych. Kamacyt może tworzyć w meteorytach wewnętrzne struktury zwane figurami Widmanstättena w postaci naprzemiennych równoległych pasm, tworzących układ o trójkątnym wzorze i liniami Neumanna. Nazywany jest też "żelazem belkowym".


- Narzędzia i broń

- Zegarki

- Noże

- Biżuteriagural100
 
Dodane przez gural100 dnia październik 18 2012 13:55:49 1445 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu