Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Odessa

Odessa
Żelazny staruszek w całkiem niezłej kondycji.Oktaedryt gruboziarnisty, Og IAB-MG

Współrzędne dla zainteresowanych - 31° 43'N, 102° 24'W.

Waga – 27,2g Wymiary – 33x31x3,5mm TKW: 1600 kg- Płytka z pięknie wytrawionymi obiema płaszczyznami.- Okaz został zakupiony od Piotra Beczały w jego stale funkcjonującym kąciku Allegro pod kryptonimem

kspbeczalaPrawdopodobny czas upadku przyjęto na około 50.000 lat temu.

- późny plejstocen (tarant).Meteoryt Odessa oraz krater o tej samej nazwie są podobne pod wieloma względami do meteorytu Canyon Diablo i krateru Barringera.

Oba meteoryty są tego samego typu - oktaedryty, typ IAB-MG i oba spadły na prehistorycznej południowo-zachodniej amerykańskiej ziemi.

Pierwsze informacje o meteorycie z Odessy pojawiły się w 1920 roku. Potwierdzone zostało wtedy meteorytowe pochodzenie krateru o średnicy 168 metrów. Natomiast pierwsze fragmenty samego meteorytu znalezione zostały w 1922 roku. Powyższych odkryć dokonał Daniel Barringer, inżynier górnictwa, który rozpoznał pod koniec XIX wieku pochodzenie krateru Canyon Diablo.

Na przełomie lat 1930 i 1940-tych przeprowadzono systematyczne badania krateru i jego okolic. Wykonano zarówno wykopy jak i wiercenia w kraterze chcąc odnaleźć główną masę meteorytu. Niestety, pomimo, że wyknano ponad 100 wierceń, podobnie jak w przypadku meteorytu Canyon Diablo, nie natrafiono na żadną żelazną bryłę. Efektem prowadzonych prac było ujawnienie czterech mniejszych kraterów pobocznych.

Meteoryt ODESSA został przydzielony do grupy meteorytów żelaznych IAB.

Na stronie PTMetu można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tych meteorytach.Przyjmuje się, że meteoryty z tej grupy pochodzą z planetek, które nie zostały całkowicie stopione. Żelazo topiło się tylko lokalnie w niewielkich zbiornikach i jest zanieczyszczone różnymi domieszkami, nawet krzemianami.
Skład krzemianów jest taki sam, jak w achondrytach winonaitach. Tam, gdzie zanieczyszczeń jest mało, wyraźne są figury Widmanstättena o grubości płytek kamacytu od 1,3 do 3,3mm. Są to więc głównie oktaedryty gruboziarniste (coarse octahedrites).
Ostatnio do klasyfikacji tej grupy wzięto pod uwagę dodatkowe pierwiastki i wprowadzono nowy podział wchłaniając dotychczasową grupę IIICD. Najwięcej meteorytów zostało zaliczonych do grupy głównej IAB-MG. Ponadto wyodrębniono podgrupy IAB-sLL z niską zawartością złota i niklu, IAB-sLM z niską zawartością złota i średnią zawartością niklu, która odpowiada dawnej grupie IIIC, IAB-sLH, z niską zawartością złota i wysoką zawartością niklu, która odpowiada dawnej grupie IIID, oraz dwie podgrupy z wysoką zawartością złota IAB-sHL i IAB-sHH. Została też spora podgrupa anomalnych meteorytów IAB.Niestety ani stopień poziomu zszokowania ani stopień zwietrzenia tego meteorytu nie został stwierdzony w oficjalnych badaniach.

gural100
 
Dodane przez gural100 dnia sierpień 05 2012 02:11:57 1627 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu