Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
TULIA (d)

TULIA (d)
Jeden z czterech kamiennych braci. Nie licząc piątego od żelaznego ojca.Chondryt zwyczajny H6

Współrzędne dla zainteresowanych - 34° 36' 24"N, 101° 46' 0"W.

Waga – 2,3g. Wymiary – 15x13x4,5mm TKW: 17.7 kg- Niewielka płytka z pięknie wypolerowaną jedną płaszczyzną z błyszczącymi ziarnami metalu połączonych metalową pajęczyną . Na drugiej płaszczyźnie widoczne są ślady cięcia i kilka większych ziaren metalu. Można także przekonać się jak wyglądają chondry w chondrycie o 6 stopniu termicznego przeobrażenia - nie można ich się nigdzie doszukać.- Okaz został zakupiony od Adama Hupe'a w jego stale funkcjonującym kąciku Ebay'a pod kryptonimem

raremeteorites!Tulia (d) - to tylko jeden kamień o wadze 17,7 kg. Został znaleziony na terenie powiatu Swisher County w Teksasie i przez wiele dziesięcioleci zdobił kolekcję Oscara Monniga.

Ciekawym faktem z historii meteorytu Tulia jest wykorzystanie go do odnalezienia w 1937 roku innego teksaskiego meteorytu -Travis County. Dokonał tego zarządca amerykańskiego gospodarstwa rolnego Pan Albert Lunsford.

W poszukiwaniach została zastosowana nowatorska technika - do końskiego siodła został zamontowany oryginalny fragment Tulii - pochodzący z kolekcji kosmicznego pasjonata Oscara Monniga, pomysłodawcy i zleceniodawcy tych poszukiwań - który z doskonałym skutkiem posłużył do rozpoznania, spośród mijanych kamieni leżących na ziemi, rzeczywistego meteorytu. Znaleziony w ten sposób okaz rozpoczął serię odkryć kolejnych 50 fragmentów Travis County, które znalazły się w kolekcji właściciela meteorytowego wzornika.

Nie ma całkowitej pewności, który z okazów meteorytu TULIA przysłużył się tym owocnym poszukiwaniom. Jednak z uwagi na rozmiary Tulii (b) - wszak ważył prawie 18 kg - to właśnie on jak najbardziej nadawał się do takiej roli. No i należał do Oscara Monniga więc jest bardzo możliwe, że był tym wzornikiem.

Kolekcja tego niezwykłego człowieka została zapoczątkowana w 1930 roku i była jedną z największych zbiorów prywatnych na świecie: zawierała około 3.000 okazów z 400 różnych meteorytów. W powstałej galerii, już po śmierci zasłużonego kolekcjonera 04 maja 1999 roku:

Oscar E. Monnig Meteoryt Galeria

eksponowanych jest 10 procent z tysiąca różnych meteorytów znajdujących się obecnie w kolekcji.Tulia (d) został sklasyfikowany jako chondryt zwyczajny H6.

Litera H oznacza wysoką zawartość żelaza. Meteoryty z tej grupy zawierają od 16% do 21% metalu i od 16 do 20% fajalitu w oliwinie. Mogą im zostać przydzielone typy petrologiczne H3, H4, H5 i H6.
Większość przylatujących na Ziemię chondrytów zwyczajnych tego typu otrzymuje 5 ale szóstki występują dość często. Liczba ta określa stopień termicznego przeobrażenia meteorytu. Im jest większe przeobrażenie tym chondry są słabiej widoczne dlatego w mojej płytce nie sposób doszukać się nawet śladów po jakiejś chonderce.Niestety ani stopień poziomu zszokowania ani stopień zwietrzenia tego meteorytu nie został stwierdzony w oficjalnych badaniach.

gural100
 
Dodane przez gural100 dnia lipiec 25 2012 13:27:02 1941 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu