Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
12 06 2012 - Pallasovka

Pallasovka
Kosmiczny klejnot stworzony przez Niebieskiego Jubilera.Współrzędne dla zainteresowanych - 49° 52' 0"N, 46° 36' 42"E. Pallasite PMG
Waga - 1,29g. Wymiary - 14x11x6mm TKW: 198 kg

- Mały fragment o nieszczególnej urodzie.

- Kupiony od Piotra Beczały (PTM #134). Wcześniej należał do Wayne'a Harrigan'a (IMCA #2264).

kspbeczala

Pallasyty stają się piękne dopiero wtedy gdy zostaną pocięte na plasterki. W dodatku im są cieńsze tym są piękniejsze. Dotyczy to również Pallasovki.

Jeden olbrzymi okaz znaleziony został przez N.F. Kharitonova na brzegu sztucznego zbiornika wody. Ważył 198kg. i z pewnością nie był zbyt piękny. Wiele lat leżał głęboko w ziemi przez co stracił pierwotną skorupę obtopieniową na rzecz grubej warstwy korozji. To typowy widok starych meteorytów zawierających znaczne ilości żelaza.

Gdy został pocięty na cienkie plasterki ujawniło się jego nieprzeciętne piękno.

http://www.polandmet.com/+munich2007.htm


Taka jest oficjalna wersja wydarzeń.

Wiadomo jeszcze, że Kharitonov, który w 1990 roku znalazł jeden meteoryt niedaleko miasta Pallasovka (na brzegu sztucznego zbiornika wody oddalonego od tej miejscowości o 27,5km), cztery lata później przekazał próbkę A.E. Milanovsky’emu, który doprowadził do sklasyfikowania nowego meteorytu w Meteoritical Bulletin w 2006 roku.

I to cała znana historia.

Dalej jest o wiele ciekawiej. Ze względu na nazwę miejscowości, przy której odkryto meteoryt, oraz jego typ (należy do głównej grupy pallasytów) pojawiły się głosy o możliwym oszustwie.

Takie oskarżenia związane są z trudnym do zaakceptowania zbiegiem okoliczności dotyczącym kilku różnych wydarzeń, które tylko przypadkowo zdarzyły się w jednym miejscu.

Pierwsze było związane z niemieckim zoologiem i botanikiem, Peterem Simonem Pallasem, który badał w 1772 roku wielką bryłę dziwnego żelaza, znalezioną wcześniej w pobliżu Krasnojarska w górach Syberii, ważącą blisko 680 kg.
Analizy dociekliwego badacza wykazały, że badany metal jest całkowicie różny od skał i rud występujących na obszarze, na którym został znaleziony.
Wyniki jego badań zostały wykorzystane przez Ernsta Florensa Friedricha Chladniego w 1790 do udowodnienia twierdzenia, że kamienie spadające na Ziemię pochodzą z kosmosu. Było to w czasach gdy większość naukowców traktowała takie twierdzenia za bajki i brednie.
To właśnie Ernst Chladni w 1794 roku bryłę żelaza z Krasnojarska nazwał Żelazem Pallasa.
Ze względu na pionierskie badania Simona Pallasa nad żelazno-kamiennymi kosmicznymi kamieniami ten nowy typ meteorytów nazwano, od jego nazwiska, Pallasytami.

Drugie wydarzenie związane jest z powstaniem nowej miejscowości przeznaczonej do obsługi budowy stacji kolejowej o nazwie Torgun (Торгунь). Torgun został przemianowany w 1907 roku na Pallasovka na cześć akademika Petera Pallasa, który odwiedził to miejsce w latach 1773-1774. Jednak wydarzenia te, tj pobyt Pallasa na tych terenach jak i nadanie osadzie nowej nazwy, nie miały nic wspólnego z badaniami P. Pallasa nad kosmicznymi kamieniami.

Trzecie wydarzenie związane jest ze znalezieniem w 1990 roku jednego (tylko!) okazu pallasytu obok miejscowości nazwanej na cześć odkrywcy tego rodzaju meteorytów - Petera Simona Pallasa.

Pallasyty należą raczej do meteorytów zdecydowanie bardziej kruchych od meteorytów żelaznych i na terenie spadku takiego meteorytu zwykle znajduje się więcej niż tylko jeden okaz. Zwłaszcza gdy znaleziony fragment waży 198kg. Prawdopodobieństwo, że do Ziemi dotarł tylko jeden taki meteoryt jest takie same jak znalezienie 200 kilogramowego pallasytu w mieście o nazwie Pallasovka.

Budową i wyglądem meteoryt Pallasovka jest bardzo podobna do białoruskiego Brahina.

Białoruś stała się suwerennym państwem w roku 1991 więc w 1990r. był to teren ZSRR i każdy mieszkaniec tego państwa mógł tam sobie szukać meteorytów.

Miejsca znalezienia obu meteorytów nie leżą, jak na odległości w byłym ZSRR, zbyt daleko od siebie. Miejscowość Homel na Białorusi leży około 1100km od Pallasovki w Rosji. Taka odległość nie stanowi żadnego problemu dla chcącego wybrać się na poszukiwania meteorytów.

Miejsca znalezienia Brahina i Pallasovki
Ludzie mający pragnienia bycia sławnymi i bogatymi żyli i żyją w każdych czasach i w każdym miejscu na Ziemi. No i bardzo dobrze. Jednak niekiedy znajdują się wśród nich hochsztaplerzy, którzy naginają pewne fakty dzięki czemu zwykłe wydarzenie przemienia się w niezwykłe. A oni, dzieki temu, zyskują rozgłos i uznanie.

Moim zdaniem istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że historia meteorytu Pallasovka rozpoczęła się dzięki takiemu człowiekowi.-Jeżeli kogoś interesuje skład i właściwości fizyczne i chemiczne tego pięknego meteorytu powinien zapoznać się z artykułem autorstwa: Sadilenko, D. A.; Borisovskiy, S. E.; Korochantsev, A. V.; Abdrakhimov, A. M.; Ivanova, M. A.; Zhuravlev, D. I. pt. :

"Discovery, Petrography, Mineralogy, and Chemistry of Pallasovka, a New Pallasite from Russia"gural100
 
Dodane przez gural100 dnia czerwiec 05 2012 00:22:26 1622 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu