Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
11 04 2012 - Gao-Guenie 12,0

Gao-Guenie
Jeden z największych obserwowanych meteorytowych pryszniców w Afryce.Chondryt zwyczajny H5, Współrzędne dla zainteresowanych - 11° 39’ N, 2° 11’ W.

Waga -12,0g. Wymiary - 38x27x8mm; TKW: - nikt nic nie wie- Wspaniała piętka z doskonale zachowaną skorupką obtopieniową oraz dopracowaną do perfekcji płaszczyzną ukazującą wewnętrzne piękno tego meteorytu.- Okaz został zakupiony od Marcina Cimały w najlepiej zaopatrzonym meteorytowym sklepie w Polsce

POLANDMETŚrednica chondry - 1,8mmŚrednica najwiekszej chondry - 1,3mmMeteoryty spadły w prowincji Sissili, w Burkina Faso w dniu 5 marca 1960 o godzinie 17:00 (czasu lokalnego).

Najpierw usłyszano trzy wybuchy. Było je było słychać w promieniu około 100 km od miejsca spadku. Zaraz potem spadł deszcz kamieni. Musiała być wielka kanonada ponieważ naoczni świadkowie mówili, że połamane zostały drzewa oraz zostały zniszczone kurniki.

Oficjalnie znaleziono tylko 16 szt. Największy z nich ważył około 2,5kg (dzisiaj znajduje się w US National Museum (Waszyngton, USA). Niestety nikt nie wie nawet w przybliżeniu ile kamieni doleciało do ziemi i jaką miały masę. Ze względu na fakt, że po ponad 50 latach fragmenty z tego wydarzenia w dalszym ciągu są znajdowane można przypuszczać, że mogło być ich tysiące i mogły razem ważyć nawet kilka ton.

Przez wiele lat uznawano, że okazy z Gao (Upper Volta) i z Guenie należały do dwóch niezależnych spadków. Wiele ze znalezionych okazów różniło się nieznacznie od siebie jednak znaleziono także przypadki, w których takie same różnice występowały w sąsiadujących częściach jednego okazu.

W 1999 roku meteoryty Gao i Guenie zostały potraktowane jako jeden spadek i oficjalnie połączone pod wspólną nazwą Gao-Guenie.

Gao-Guenie sklasyfikowano jako chondryt zwyczajny H5.

Litera H oznacza wysoką zawartość żelaza. Meteoryty z tej grupy zawierają od 16% do 21% metalu i od 16 do 20% fajalitu w oliwinie. Mogą im zostać przydzielone typy petrologiczne H3, H4, H5 i H6.
Większość przylatujących na Ziemię chondrytów zwyczajnych tego typu otrzymuje wartość 5 jednak także z 6 jest ich całkiem sporo.Burkina Faso w dniu 5 sierpnia 1960 roku uzyskała niepodległość (była francuską kolonią) więc marcowy spadek meteorytu był dobrym znakiem dla jej mieszkańców. Z tego względu nie ma co się dziwić, że prezydent tego malutkiego kraju zmienił jego nazwę z Republique du Haute-Volta (Górna Wolta) na Burkina Faso - tzn Kraj Prawych Ludzi (tłumaczenie w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju).

gural100
 
Dodane przez gural100 dnia kwiecień 12 2012 14:05:20 1979 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu