Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
18 02 2012 - Tissint z Marsa

Kilogramowy fragment meteorytu, który ubiegłego lata spadł w marokańskim Tissint trafił do londyńskiego Muzeum Historii Naturalnejhttp://en.wikipedia.org/wiki/Martian_meteorite


Marsjański meteoryt z Maroka zbada brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej - informuje serwis "BBC News Science & Environment".

Eksperci mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą poznać warunki, jakie niegdyś panowały na Marsie i określić prawdopodobieństwo występowania tam życia. Personel muzeum posłuży się między innymi techniką tomografii komputerowej, aby ocenić wewnętrzną budowę skały, a także przeprowadzi analizy chemiczne. Chodzi zwłaszcza o obecność minerałów, które powstają w obecności wody oraz związków organicznych.

Meteoryt Tissint to prawdziwa gratka dla nauki - ziemskie laboratoria mają nieporównywalnie większe możliwości badawcze niż aparatura wysyłanych na Marsa pojazdów. Z drugiej strony wysyłanie marsjańskich próbek na Ziemię byłoby niezwykle trudne technicznie i kosztowałoby miliardy dolarów.

Wiadomo, że meteoryt zawiera dużo szklistego materiału zwanego maskelynitem, który powstaje przy silnym zderzeniu (zapewne wówczas, gdy meteoryt został oderwany od Marsa). Analiza gazu zawartego w pęcherzykach maskelynitu może powiedzieć dużo o składzie ówczesnej marsjańskiej atmosfery.

Miliony lat temu jakiś duży obiekt uderzył w powierzchnię Marsa, wyrzucając fragmenty skał w przestrzeń kosmiczną. Szczątki te nadal krążą po Układzie Słonecznym i od czasu do czasu jakiś kawałek spada na Ziemię.

Upadek marsjańskiego meteorytu zaobserwowano w północnej Afryce w lipcu 2011 roku. Spadł w dolinie Oued Draa, na wschód od miasta Tata. To dopiero piąty potwierdzony przez ekspertów na podstawie badań laboratoryjnych przypadek upadku marsjańskich skał na Ziemię. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w Nigerii w roku 1962, w prowincji Katsina. Zaledwie 61 z 41 000 meteorytów znanych nauce pochodzi z Marsa.

Specjalny komitet ekspertów, w którego skład weszli naukowcy z NASA potwierdził marsjańskie pochodzenie meteorytu w połowie stycznia. Udało się zebrać 7 kilogramów szczątków, z których największy ważył około kilograma. Ponieważ meteoryt znaleziono na pustynnym obszarze krótko po jego upadku na powierzchnię Ziemi, praktycznie nie został on skażony ziemskimi mikroorganizmami i związkami chemicznymi.

Marsjański meteoryt trafił do muzeum dzięki anonimowemu prywatnemu ofiarodawcy.

Meteoryty marsjańskie zalicza się do grupy SNC, nazwanej tak od jej reprezentatywnych przedstawicieli: szergotyty, nakhlity oraz chassignity.

Jak wyjaśnia reprezentująca muzeum, dr Caroline Smith, kamień z Tissint mógł zostać oderwany od Marsa od 600 000 do 17 milionów lat temu.

http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/535504,Brytyjczycy-zbadaja-marsjanski-meteoryt
 
Dodane przez gural100 dnia luty 21 2012 11:53:15 1927 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu