Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 7
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
23 01 2012 - Słoneczne reminiscencje

Wspomnienia słonecznych westchnień w ziemskiej atmosferzeFot. Marek Ratajczak, Longyearbyen w Norwegii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Aktywność_słonecznaAstronomowie wyodrębnili podstawowy okres zmian aktywności słonecznej- 11- letni, podczas którego Słońce zmienia poziom aktywności od minimum do następnego minimum.

Obecnie Słońce weszło w początek fazy największej aktywności, której maksimum przewidziane zostało na grudzień obecnego roku.

Pomimo tego w ostatnich tygodniach Słońce było bardzo spokojne. Jednak należało się spodziewać podobnego wydarzenia. W ciągu najbliższych mieięcy wielokrotnie usłyszymy podobne relacje.

Burza magnetyczna, która powstała z wyrzuconej w czwartek słonecznej plazmy, nie spowodowała żadnych szkód na Ziemi. Była zbyt słaba. Jednak posiadała wystarczającą siłę by zainscenizować przepiękny spektakl na pólnocnym niebie.

Szczęściarze przebywający w rejonach podbiegunowych, mający nad głowami bezchmurne niebo, mogli podziwiać falujące świetlne tancerki przemienione w zwiewne zjawy.

Miejmy nadzieję, że zawsze w taki sam sposób będzie kończyć się każda słoneczna burza skierowana w naszą stronę. I nie spełni się kolejna po-kra-czna przepowiednia zniszczenia Ziemi w 2012 roku mówiąca, że:

"Olbrzymia burza słoneczna uderzy w Ziemię w 2012 roku z siłą porównywalną do wybuchu 100 milionów bomb wodorowych. Ten sztorm słoneczny będzie miał potencjał zdolny do zniszczenia sieci elektrycznej całej planety!".

W środę o godz. 16 naszego czasu materia wyrzucona w ostatnim dużym wybuchu na Słońcu zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, powodując intensywne zorze polarne - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

Wcześniej, w poniedziałek 23 stycznia o godz. 4.59, aktywny obszar nr 1402 znajdujący się na powierzchni Słońca popisał się kolejną potężną eksplozją - tym razem klasy M9. Niewiele zabrakło, aby zaliczyć ją do najwyższej klasy X.

Materia wyrzucona w wybuchu poruszała się z prędkością 2200 km/s - nie była jednak skierowana bezpośrednio do naszej planety, przez co pierwotnie naukowcy sądzili, że minie Ziemię w bezpiecznej odległości. Okazało się jednak, że wyrzut był na tyle szeroki, a materii na tyle dużo, że zahaczyła ona zarówno o Ziemię, jak i o Marsa.


Według obliczeń naukowców strumień naładowanych cząstek miał dotrzeć do Ziemi 24 stycznia około godziny 15.18 naszego czasu. Astronomowie niewiele się pomylili i główna fala naładowanych cząstek uderzyła w ziemskie pole magnetyczne o godzinie 16.

Cząstek tych było na tyle dużo, że ich oddziaływanie z ziemską atmosferą spowodowało powstanie intensywnych zórz polarnych. Najsilniej zawsze widać je na północy Kanady, bo tam znajduje się północny biegun magnetyczny. Tym razem spektakl był znacznie bardziej intensywny niż zwykle, przez co piękne zorze można było podziwiać w całej Skandynawii, republikach nadbałtyckich, Wielkiej Brytanii, północnych Niemczech i północnej Polsce.

gural100
 
Dodane przez gural100 dnia styczeń 23 2012 22:54:13 713 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu