Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
18 01 2012 - Vaca Muerta

Vaca Muerta
Niespodziewany prezent od wyjątkowych IstotWspółrzędne dla zainteresowanych - 25° 45'S, 70° 30'W.
Waga - 7,5g. Wymiary - 29x22x8mm

- Piętka odcięta z brzegu okazu. Posiada zwietrzałą skorupę obtopieniową z przytwierdzonymi ziarenkami piasku pochodzącymi z pustyni Atacama.

- W lipcu 1993r. okaz trafił do kolekcji Tomasza Celebana od pana Andrzeja S. Pilskiego, on zaś zakupił go w Swiss Meteorite Laboratory, Glarus (Szwajcaria).


Jest to meteoryt żelazno-kamienny należący do mezosyderytów-A1.

Na stronie PTM można przeczytać, że mezosyderyty są zwykle jednorodną mieszaniną krzemianowych okruchów z powierzchni planetki typu Westa oraz żelaznych fragmentów pochodzących z jej jądra. Ich budowa i sposób rozłożenia składników sugeruje, że pochodzą one z planetki, która stopiła się i rozwarstwiła na jądro, płaszcz i skorupę, po czym została rozbita na drobne kawałki, które wymieszały się i zlepiły ponownie. Ten ogólny obraz komplikują jednak różne, trudne do wytłumaczenia szczegóły budowy.

Inna koncepcja zagadkę powstania mezosyderytów tłumaczy zderzeniami (pędzących z olbrzymią prędkością) asteroidów bogatych w krzemiany i asteroidów bogatych w metal. Podczas takich kolizji materia obu ciał miesza się ze sobą tworząc tak niezwykłą strukturę.

Odkrycie pierwszych fragmentów nastąpiło w 1861 roku na pustyni Atacama w regionie Antofagasta. Jak dotąd zebrano 3,83 tony fragmentów tego meteorytu.

Jeden z pierwszych okazów, znalezionych na pustyni, opisał Ignacy Domejko. Po przyjeździe do Polski podarował okaz o wadze 20 kg, razem z innymi minerałami pochodzącymi z Chile, krakowskiej Akademii Umiejętności. Obecnie w Polsce można zobaczyć meteoryt w Muzeum Geologicznym PAN w Krakowie i Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dokładna lokalizacja została zapomniana na ponad 100 lat, do momentu ponownego odkrycia przez Edmundo Martineza, w 1985 roku.

W 1988 roku Holger Pedersen, Claudio Canut de Bon Senior, Claudio Canut de Bon Junior i Harri Lindgren przeszukali teren spadku Vaca Muerta. Wyznaczyli obszar 11,5km długości oraz 2,1 km szerokości, znajdujący się około 60 km na południowy wschód od Taltal w Chile, na pustyni Atacama. Znaleźli 80 okazów o łącznej masie przekraczającej 3782 kilogramów.

Większość fragmentów znaleziono w nienaruszonym stanie, jednak część z nich została pofragmentowana przez poszukiwaczy.

Wg najnowszych badań, uwzględniających zapisy historyczne, szacuje się, że główna masa Vaca Muerta mogła mieć ponad 6 ton. Prawdopodobna średnica krateru uderzeniowego, powstałego wskutek jego uderzenia, wynosiła 10,5m przy 1,7m głębokości otworu, bez wyniesionej krawędzi. Mniejsze fragmenty były rozproszone w promieniu do 85m od głównego krateru.

W okazach Vaca Muerta zwykle znajduje się duża ilość metalu oraz wiele krzemianów i wtrąceń eukrytu (około 10%). Średni skład metalu wynosi: 8,8% Ni, 9.6% Ga, Ge 42,8%, 2,2% Ir. (Katalog Meteoryt 2000).

Znaczna ilość znalezionych meteorytów posiada wyraźne zmiany szokowe mogące potwierdzać tezę o burzliwych kosmicznych przejściach planetki, z której pochodzą. Również opisywany fragmencik. W nim także zapisane są niezwykłe przygody trwające kilka miliardów lat.

Ten mały kosmiczny okruszek musiał niezliczoną ilość razy doświadczać katastrofalnych bombardowań, niewyobrażalnych przeciążeń, temperatur, ciśnień... wiele razy musiał zmieniać własną formę, skład, strukturę, ... Po każdym takim doświadczeniu stawał się inny, coraz bardziej wyjątkowy.

Teraz leży na mojej dłoni co jednak nie oznacza, że jego burzliwe przygody już się zakończyły. Dla prawdziwych kosmicznych twardzieli przygoda nigdy się nie kończy więc także i dla niego. Na razie jednak musi wypocząć, jakiś czas poleniuchować, odprężyć się i trochę wyluzować. To niezbędne aby nabrać świeżych sił i nowej energii na kolejne kilka miliardów lat nieprawdopodobnych przygód.

Nazwa Vaca Muerta (Dead Cow w języku hiszpańskim) pochodzi od trasy przemarszu bydła rogatego przez pustynię, wzdłuż której leży wiele krowich szkieletów (Qebrada de Vaca Muerta = wąwóz zdechłej krowy). Meteoryty znajdowane są blisko szlaku.

gural100
 
Dodane przez gural100 dnia styczeń 19 2012 00:13:07 2079 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu