Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
10 01 2012 - Tomasz Czarnecki

Kandydatem w konkursie Popularyzator Nauki 2011www.meteoryty.netOgólnopolskie Spotkania Astronomiczne, redagowanie serwisów: teleskopy.net, meteoryty.net oraz ciemnia.net i organizacja wypraw do miejsc, w których widać zaćmienie Słońca - to niektóre sposoby Tomasza Czarneckiego na popularyzowanie wiedzy astronomicznej. "Wszystko, co robię, podyktowane jest chęcią dzielenia się wiedzą" - wyjaśnia Czarnecki. Jest on kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tomasz Czarnecki od 2005 roku samodzielnie redaguje portal internetowy www.teleskopy.net, poświęcony astronomii. Ukazują się w nim zarówno informacje astronomiczne - już 1,5 tysiąca artykułów - jak i porady dla osób, które chcą zacząć obserwować niebo. Informacje zamieszczone w serwisie przeczytano już ponad milion razy.

Wraz z portalem ukazuje się miesięcznik elektroniczny "Astronomia - Przegląd Wiadomości", który jest regularnie publikowany od blisko czterech lat. Jako jedno z niewielu takich wydawnictw jest publikacją zarejestrowaną w Bibliotece Narodowej.

Czarnecki prowadzi również dwa blogi związane z astronomią, fotografią i astrofotografią: Astronomia i teleskopy oraz dfoto gdzie - jak sam mówi - stara się odpowiadać przede wszystkim na pytanie, jakie cechy powinien mieć pierwszy teleskop obserwacyjny dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z astronomią lub astrofotografią.


"Jeśli czymś się interesuję, to zdobytą wiedzę systematyzuję i +wrzucam+ do internetu. W ten sposób to, czego się nauczę, przyda się każdej osobie zainteresowanej tą tematyką" - mówi PAP Czarnecki.


Jak wyjaśnia dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pasja kandydata widoczna jest również w mniejszych portalach, takich jak meteoryty.net czy ciemnia.net. Ten pierwszy to zdaniem dr. Mrozka "najlepszy serwis informacyjny dotyczący klasyfikacji meteorytów". Drugi poświęcony jest tradycyjnym i historycznym technikom fotografii.

Czarnecki uważa, że wbrew pozorom portale, które zajmują się popularyzacją astronomii robią to doraźnie i niedokładnie.


"Czasem, gdy czytałem teksty innych, to zastanawiałem się jak można wypisywać takie głupoty. To wszystko spowodowało, że chciałem stworzyć coś, co będzie dostarczało wiedzę w sposób poprawny" - wyjaśnił.


Z tego powodu współpracuje z naukowcami z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.


"Jak miewam wątpliwości, to zawsze mogę zadzwonić i podręczyć astronomów. Po paru latach współpracy słuchają mnie z uwagą, a nie tylko z pobłażliwością" - zaznacza.


"Jeśli na stronie coś przestanie działać, to zaraz mam telefony: co się stało, że strona nie działa. To znaczy, że do kogoś to wszystko dociera" - podkreśla z satysfakcją.


"Astronomia interesowała mnie od zawsze" - mówi kandydat, który obserwacje astronomiczne prowadzi od dwudziestu lat.


"Pierwszy teleskop kupiłem w 1993 roku. Później w lipcu 1994 roku obserwowałem zderzenie komety P/Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem" - opisuje.


Następnie w ramach swojej pracy dyplomowej Czarnecki przygotował, konsultowany z NASA, projekt stacji kosmicznej.


"W miarę jak rozwijały się moje zainteresowania, pojawiła się strona teleskopy.net i pomysł spotkań astronomicznych, współorganizowanych z Uniwersytetem Wrocławskim" - wyjaśnia.


Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne Czarnecki od sześciu lat organizuje razem z gliwickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (którego jest członkiem) i Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsze z nich odbyło się w Kotlinie Kłodzkiej, wszystkie następne podczas pierwszego wrześniowego nowiu w Górach Izerskich - jednym z ostatnich miejsc w Polsce gdzie niebo jest jeszcze stosunkowo mało "zaśmiecone światłem".


"Zależało mi na stworzeniu takiego miejsca, w którym miłośnicy astronomii będą mogli spotkać się z prawdziwymi, zawodowymi astronomami. Na prośbę o wsparcie takiego pomysłu pozytywnie zareagował Uniwersytet Wrocławski. Od samego początku eksperci z tamtego ośrodka przyjeżdżają do nas z wykładami, a my mamy możliwość zamęczać ich często niepoważnymi pytaniami" - powiedział Czarnecki.


W każdym spotkaniu udział bierze około 40 osób. W sumie podczas sześciu edycji w zajęciach uczestniczyło około 240 pasjonatów.

Czarnecki współorganizuje również wyprawy do różnych krajów świata, by wspólnie z miłośnikami astronomii obserwować zaćmienia Słońca. W 2009 roku współorganizował wyjazd do Chin. Wyprawa trwała cztery tygodnie i wzięło w niej udział 14 osób.


"Jak na warunki pogodowe, który towarzyszyły temu - trwającemu sześć minut - najdłuższemu zaćmieniu w XX wieku, mieliśmy szczęście. Zaćmienie widzieliśmy aż 30 sekund, podczas gdy większość obserwatorów widziała tylko chmury" - opisuje.


"W tej chwili planujemy wyjazd do Stanów Zjednoczonych, który odbędzie się w maju 2012 roku i do Australii - w listopadzie 2012 roku. Wyprawa do USA będzie trwała dwa tygodnie, australijska - pięć tygodni. Idea naszych wypraw jest taka, by zaćmienie było celem, ale oprócz tego staramy się poznać te miejsca, w których jesteśmy" - wyjaśnia.


Wspomnienia z wcześniejszych i plany kolejnych wypraw znalazły się na kolejnym blogu, który prowadzi - http://eclipses.eu/

PAP - Nauka w Polsce
 
Dodane przez gural100 dnia styczeń 14 2012 20:00:55 1313 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu