Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 7
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
30 06 2011 - Solaris

Projekt Solaris - W Australii powstaje nowe polskie obserwatoriumhttp://zdjecia.astronomia.pl/wiadomosci/solaris_new/solaris_new.jpg


W australijskim obserwatorium Siding Spring stanęła kopuła teleskopu, który będzie częścią ogólnoświatowej sieci budowanej przez polski projekt "Solaris". Jednym z jego celów jest poszukiwanie planet pozasłonecznych obiegających gwiazdy podwójne.

Podobne kopuły znajdą się w jeszcze trzech lokalizacjach na półkuli południowe - poza Australią także w RPA i Argentynie. Budynki o średnicy 3,5 metra mają chronić automatyczne, półmetrowe teleskopy fotometryczne, którymi będzie można sterować zdalnie. Również konstrukcja kopuł - tzw. "clamshell" - pozwoli na ich zdalne otwieranie i zamykanie.

Sieć powstająca w ramach projektu "Solaris" (którego nazwa nawiązuje do powieści Stanisława Lema o tym samym tytule), który ma umożliwić prowadzenie automatycznych obserwacji gwiazdowych par. Badanie jasności zaćmiewających się obiektów pozwoli na dokładne wyznaczenie ich fundamentalnych parametrów, a także ułatwi wykrywanie planet okrążających takie układy.

W badaniach tych wykorzystywana jest analiza efektu skończonej prędkości światła (ang. Light Time Effect, LTE), który znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej astronomii. Zjawisko to występuje zawsze wtedy, gdy odległość od obserwatora do miejsca, w którym zachodzi analizowane okresowe zjawisko, zmienia się w czasie.

Przy obserwacji układów podwójnych zaćmieniowych gwiazd zmiana czasu pomiędzy kolejnymi zaćmieniami pozwala wnioskować, że może istnieć trzecie ciało powodujące zaburzenie orbit dwóch pozostałych gwiazd i ruch środka ich masy.

Dzięki LTE odkryto pierwszego podwójnego pulsara (Taylor i Russell, 1974 rok) i pierwszą planetę pozasłoneczną (Wolszczan, 1990). Obecnie LTE wykorzystuje się do poszukiwania dodatkowych planet w układach, w których inne planety są już znane i wykrywalne metodą tranzytów, oraz - tak jak w przypadku projektu "Solaris" - do poszukiwania planet w układach podwójnych zaćmieniowych.

Kierownikiem projektu "Solaris" jest dr hab. Maciej Konacki - polski astronom pracujący obecnie w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, który ma już za sobą kilka znaczących sukcesów w dziedzinie poszukiwania i badania planet pozasłonecznych.

W projekcie, który finansowany jest przez European Research Council (grant w ramach konkursu "Ideas"), Fundację na rzecz Nauki Polskiej (subsydium FOCUS) i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestniczą młodzi astronomowie - Krzysztof Hełminiak, Stanisław Kozłowski, Milena Ratajczak i Piotr Sybilski.

Solaris posiada bardzo bogate powiązania z wieloma dziedzinami naszego życia. Poczynając od autobusów tej marki poprzez system operacyjny, a kończąc na bogatej reprezentacji w świecie filmu. Za prekursora terminu Solaris trzeba uznać Stanisława Lema (1921-2006), który w 1961 roku napisał książkę o tym właśnie tytule. Opisuje ona pierwszy kontakt grupy badaczy z obcą inteligencją, której źródłem jest olbrzymi ocean pokrywający planetę Solaris. Poza bogatym obrazem grupy bohaterów, ciekawą wizją planetarnej inteligencji, tak różnej od tego co spotykamy na co dzień, sugestywnymi obrazami kosmosu Lem oferuje także interesującą wizję planety w układzie podwójnym gwiazd. Jest to dość nietypowa konfiguracja i pomimo tego, iż znamy już dzisiaj kilkaset planet tylko kilka z nich znajduje się w takim złożonym układzie. Ze względu na trudności techniczne w odnajdywaniu takich układów jak i nietypowe warunki powstania i przetrwania takie obiekty są dla nas szczególnie cenne.


Solaris (2002, Steven Soderbergh, Twentieth Century Fox Film Corporation)


"Odkrycie Solaris nastąpiło niemal na sto lat przed moim urodzeniem. Planeta krąży wokół dwu słońc - czerwonego i niebieskiego. Przez czterdzieści lat z górą nie zbliżył się do niej żaden statek. W owych czasach teoria Gamowa-Shapleya o niemożliwości powstania życia na planetach gwiazd podwójnych uchodziła za pewnik. Orbity takich planet bezustannie zmieniają się w skutek grawitacyjnej gry, zachodzącej podczas wzajemnego okrążania się pary słońc. Powstające perturbacje na przemian kurczą i rozciągają orbitę planety i pierwociny życia, jeśli powstaną, ulegają zniszczeniu przez promienisty żar bądź lodowate zimno. Zmiany te zachodzą w okresie milionów lat, więc - wedle skali astronomicznej czy biologicznej (bo ewolucja wymaga setek milionów, jeśli nie miliarda lat) - w czasie bardzo krótkim." (S. Lem, "Solaris")

Opisana konfiguracja rzeczywiście nie sprzyja powstawaniu życia, ze względu na zaburzenia orbity, które mogą wprowadzać i wyprowadzać planetę w strefę habitalną. Jest to strefa, w której woda mogłaby utrzymywać się w stanie płynnym. Im większe od niej oddalenie tym łatwiej o ekstremalne temperatury dodatnie lub ujemne. Podobny system dwóch gwiazd i zamieszkałej planety Tatooine, przedstawił George Lucas w Gwiezdnych Wojnach. Wśród astronomów taką planetę zwykło nazywać się okołopodwójną lub planetą typu p, w odróżnieniu do planet okrążających tylko jedną gwiazdę i będących typu s, a posiadających jednocześnie drugą gwiazdę na zewnętrznej orbicie.


Solaris (2002, Steven Soderbergh, Twentieth Century Fox Film Corporation)


"Odwróciłem się. Różowa firanka płonęła jakby zapalona u góry, ostra linia gwałtownie błękitnego ognia, który rozszerzał się z każdą chwilą. Szarpnąłem materiał w bok - oczy poraził przeraźliwy pożar. Zajmował trzecią część horyzontu. Gęstwina długich, upiornie rozciągniętych cieni biegła wgłębieniami fal ku Stacji. To był wschód. W strefie, w której znajdowała się Stacja, po godzinnej nocy na niebo wstępowało drugie, błękitne słońce planety. Samoczynny wyłącznik zgasił światła sufitowe, kiedy wróciłem do porzuconych papierów." (S. Lem, "Solaris")

Wyobraźnia reżyserów Andriej Tarkowskiego (Solaris 1972) i Stevena Soderbergha (Solaris 2002, George Clooney jako Chris Kelvin i Natascha McElhone jako Rheya) powoli zaczyna odnajdować oparcie w prawdziwych obserwacjach. Stoimy właśnie u progu nowych odkryć, które przeniosą nas ze sfery niemożliwe w sferę prawdziwe.

Zespół Solaris rozpoczął budowę sieci teleskopów na półkuli południowej, której głównym zadaniem będzie poszukiwanie pozasłonecznych planet właśnie w takich trudnych układach. Projekt Solaris być może już niedługo urzeczywistni wyobrażenia pisarzy science-fiction i reżyserów. W swoim przedsięwzięciu wykorzystamy technikę chronometrażu (mierzenie momentu zjawiska astronomicznego), która już w XVII wieku święciła swoje pierwsze sukcesy i została wykorzystana przez duńskiego astronoma Ole Romera do oszacowania prędkości światła poprzez pomiar czasu zaćmienia satelitów Jowisza. Tym razem celem będą układy podwójne, zaćmieniowe, złożone z gwiazd podobnych do Słońca, być może okrążane przez planety. Technika chronometrażu będzie uzupełniona precyzyjnymi pomiarami prędkości obserwowanych gwiazd na istniejących dużych teleskopach na półkuli południowej.Więcej informacji na temat projektu można znaleźć pod adresem http://www.projektsolaris.pl.
 
Dodane przez gural100 dnia czerwiec 30 2011 12:07:50 · 0 Komentarzy · 825 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu