Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 7
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
14 01 2012 - Kolizje na orbicie

Kosmiczny złom permanentym zagrażeniem dla astronautówhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowa_Stacja_Kosmiczna.Fragment satelity komunikacyjnego Iridium zagraża Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Już po raz 13. astronauci będą musieli "uciekać" przed kosmicznym złomem, który może poczynić poważne zniszczenia.

Obecnie na ziemskiej orbicie oprócz działających satelitów i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdują się tysiące fragmentów urządzeń wynoszonych w kosmos na przestrzeni dziesiątek lat.

Takie szczątki, często o średnicy zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, nazywane są potocznie kosmicznymi śmieciami.

Poruszają się one z prędkością do 8 kilometrów na sekundę, a więc uderzając w Stację Kosmiczną mogą ją przedziurawić i tym samym zagrozić zamieszkującym ją stale astronautom.

Dzisiaj zaledwie 1,5 kilometra od Stacji może się znaleźć złom będący pozostałością po satelicie komunikacyjnym Iridium.

Astronauci, aby uniknąć kolizji, zmuszeni są dokonać korekty orbity kosmicznego laboratorium. Uruchomione zostaną silniki, aby Stacja oddaliła się od śmiecia na bezpieczną odległość.

Manewr ten w związku z kosmicznym złomem zostanie wykonany po raz 13., ostatni miał miejsce we wrześniu. Szczątki stanowią coraz większe zagrożenie dla sond kosmicznych, jak i samej Stacji.

Dlatego, aby stale monitorować wędrujące śmieci Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych postanowiły wysłać satelitę SBSS (Space Based Space Surveillance). Jego pierwotny start miał mieć miejsce w grudniu 2008 roku. Jednak z powodu usterek technicznych start odwołano.

Także w 2009 roku problemy ze sprzętem elektronicznym dwukrotnie nie pozwalały na wyniesienie sondy na orbitę. Kiedy wszystko było już zapięte na ostatni guzik i przygotowane do startu wyznaczonego na 8 lipca, sprzęt na sondzie znów zawiódł. Tym razem zaszwankowało oprogramowanie.

Naukowcy są zadowoleni, że usterkę udało się zlokalizować jeszcze przed wysłaniem sondy, ponieważ po umieszczeniu obiektu na orbicie niewiele już można byłoby poradzić.

Sonda SBSS będzie mogła śledzić około tysiąca satelitów, 10 tysięcy kosmicznych śmieci o średnicy większej niż 10 centymetrów, a także wszelkie inne obiekty wysyłane z Ziemi.

Oznacza to, że satelita będzie mógł podglądać cały ruch w wysokich warstwach atmosfery i na orbicie, w ten sposób służąc jako nieocenione źródło informacji w działaniach wojskowych USA

Śmieci pozostawione na orbicie przez człowieka nie są jedynym zagrożeniem dla stacji.

Największe zagrożenieb stanowi możliwość zderzenia z osiągającymi ogromne prędkości meteoroidami. Proponowanym zabezpieczeniem jest "laserowa miotła", która mogłaby błyskawicznie niszczyć owe odłamki. Jej wprowadzenie będzie jednak wymagało zmiany przepisów zabraniających używania broni laserowych w kosmosie.

Ponadto istnieje możliwość zderzenia stacji z kosmicznymi drobiazgami o średnicy poniżej10 cm, których jest olbrzymia ilość.

Innym niebezpieczeństwem, związanym z przebywaniem w przestrzeni kosmicznej, są strumienie naładowanych cząstek powstających podczas wybuchów na Słońcu. Powodują one awarie instalacji elektrycznych nawet na Ziemi i mogłyby poważnie uszkodzić pozbawioną ochrony magnetosfery stację kosmiczną.

http://pl.wikipedia.org;
 
Dodane przez gural100 dnia styczeń 14 2012 19:32:29 632 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu