Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
11 01 2012 - Kwazikryształy

Odkryto w rosyjskich górachhttp://en.wikipedia.org/wiki/IcosahedronW kawałku skały znalezionej w rosyjskich górach, fizycy odkryli doskonałe "quasi kryształy", rodzaj materiału, który dotychczas stworzono jedynie w laboratorium. W dodatku po wielu latach bezowocnych doświadczeń.
Po raz pierwszy dokonał tego izraelski naukowiec Dan Shechtman - laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2011 roku właśnie za odkrycie quasi kryształów. Uczony prowadził badania nad nimi przez ostatnie 30 lat. Pierwsze "quasi kryształy" stworzył w laboratorium w 1984 roku po 10 bezowocnych latach. W końcu udało mu się je stworzyć w warunkach laboratoryjnych dzięki czemu zamknął usta nawet najbardziej utytułowanym niedowiarkom.

Atomy kwazikryształów lub niby-kryształów układają się co prawda w regularne struktury, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kryształów, ale wzory te nie są powtarzalne. Dlatego nie da się wyodrębnić ich komórek elementarnych i ponownie uzyskać z nich układ wyjściowy. Z tego powodu jeszcze niedawno uważano, że kwazikryształy nie tylko nie mogą powstawać w sposób naturalny, ale w ogóle nie powinny istnieć. Takiego zdania był nawet podwójny noblista - Linus Pauling.

Świat naukowców głośno powątpiewał w sukces „szalonego” naukowca twierdząc, że prowadzi „mission impossible” – sądzili bowiem, że takie struktury nie istnieją w naturze ani nie można wytworzyć ich sztucznie.

Jednak w ostatnim czasie, o niespotykanych kryształach, świat usłyszał nie tylko dzięki natchnionemu naukowcowi ale także samej naturze.

Znaleziono kawałek skały, który najprawdopodobniej jest pochodzenia kosmicznego, wykazujący wszelkie właściwości kwazikryształów. Materiał nazwany ikosahedrit (icosahedrite) powstał około 4,5 miliarda lat temu, w nieznanych na razie warunkach. Ciekawe, jakie jeszcze naukowe dogmaty zostaną zburzone przez kosmiczne znaleziska?

Naukowcy jeszcze nie rozumieją, jakie siły doprowadziły do naturalnego powstania quasi kryształów, mają jednak nadzieję, że w zrozumieniu procesów geologicznych mogą pomóc materiały stworzone w laboratorium. W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy stworzyli ponad 100 różnych rodzajów quasi kryształów, o wielkościach od kilku mikronów do jednego cala. Niektóre z nich mają kształt przypominający piłkę footbolową, inne wyglądają jak kwiaty.

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2009/06/05/in-a-russian-mountain-range-unknown-forces-made-perfect-quasicrystals/Naukowcy byli zaskoczeni gdy znaleźli w badanych skałach małe ziarno stishovitu - bardzo rzadką modyfikację kwarcu, która powstaje tylko przy bardzo wysokich ciśnieniach, np. podczas uderzenia meteorytu. Odkrycie to zasugerowało badaczom możliwość pozaziemskiego pochodzenia badanej próbki.

Nadal jednak nie wiadomo, dzięki jakim procesom ukształtowały się te niezwykłe kawałki skalnej rzeczywistości.

http://www.gehirn-und-geist.de/artikel/1138001
 
Dodane przez gural100 dnia styczeń 08 2012 21:17:22 1938 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu