Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
04 01 2012 - Tranquillityit

Księżycowy minerał znaleziony w Australiihttp://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/01/rare-moon-mineral-found-on-earth.html?ref=hp - B. Rasmussen i wsp., Geologia (23 listopada 2011 r.); © Geological Society of AmericaAż w sześciu miejscach w zachodniej Australii odkryto obecność minerału, który do tej pory spotykany był jedynie w skałach i meteorytach księżycowych.

Po zakończeniu misji Apollo, dokładnie przebadano przywiezione skały i stwierdzono w nich obecność trzech nieznanych dotąd minerałów. Armalkolit oraz piroksyn znaleziono na Ziemi zaledwie dekadę później. Trzeciego z nich nigdy nie udało się odnaleźć... aż do teraz.


Tranquillityit (Morze Spokojne na Księżycu to the Sea of Tranquility) ma barwę rudawo-brązową. Jego kawałki przypominają cienkie, spłaszczone igły o średnicy trochę mniejszej od najgrubszego ludzkiego włosa. Składa się on głównie z krzemu, żelaza, cyrkonu i tytanu, ale zawiera również śladowe ilości itru.

Odkryty minerał występuje tylko w mikroskopijnej ilości i nie ma wartości ekonomicznej, ale naukowcy twierdzą, że może być używany do datowania wieku skał, w których występuje.

Także chemicznie nie jest w żadnym stopniu wyjątkowy, dlatego budzi zdziwienie fakt, że do tej pory nie udawało się go spotkać na naszej planecie w postaci innej niż księżycowy meteoryt czy skała. Wydaje się jednak, że znalezienie go na Ziemi było tak trudne, ponieważ wykazuje on zdolność metamorfozy w inne minerały pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Ponadto rozpoznanie go jest niezwykle ciężkie, wymaga dyfrakcji elektronów, a komu przyszłoby do głowy tak dogłębnie badać ziemskie skały?

Robert Hazen, naukowiec ziemi w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, który nie był zaangażowany w badania, twierdzi, że nie ma nic dziwnego w tym, że tranquillityit aż do ​​tej pory nie został odkryty. Po pierwsze, zauważa, minerał występuje tylko w małych ilościach i rozwija się w ostatnim stadium krystalizacji stopionej skały w warunkach ubogiej w tlen.

"Musisz mieć odpowiedni zestaw warunków dla powstania tych niezwykłych minerałów. Od momentu w którym tranquillityite powstaje, jest niestabilny przez cały okres przebywania na powierzchni Ziemi, gdzie jest narażony na działanie wody, tlenu i żywych organizmów, które mogą rozpuszczać, skonsumować, lub w inny sposób przekształcić te minerały". - R. Hazen,

Jednak skoro w krótkim czasie obecność tego minerału stwierdzono aż w sześciu miejscach rozproszonych po Zachodniej Australii to, być może, występuje on bardziej powszechnie niż możnaby sądzić. Jeśli więc naukowcy przyjrzeliby się wystarczająco wnikliwie w podobnych miejscach gdzie indziej, może dokonaliby kolejnych takich odkryć.

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/01/rare-moon-mineral-found-on-earth.html?ref=hp
 
Dodane przez gural100 dnia styczeń 04 2012 22:44:08 1405 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu