Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 7
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
15 12 2011 - Bozon Higgsa

CERN nie zdobył się na ogłoszenie odkrycia tak zwanej "boskiej cząsteczki"Filmik -http://www.youtube.com/watch?v=ruK-Hy2srKc&feature=player_embeddedOd jakiegoś już czasu pojawiają się różne pogłoski sugerujące, że słynny bozon Higgsa został częściowo zaobserwowany. Ekscytację środowisk naukowych powoduje zwłaszcza fakt, ze ślad tej cząsteczki został uchwycony w dwóch niezależnych eksperymentach prowadzonych w obrębie LHC, czyli największego na świecie akceleratora cząstek.

13 grudnia w laboratorium badawczym CERN odbyła się zapowiadana konferencja prasowa w trakcie, której miały zostać zaprezentowane pierwsze ustalenia, jakie poczyniono w trakcie prób potwierdzenia teoretycznie istniejącego skalarnego pola i cząstki nadającej masę.

Wszystko wskazuje na to, że nawet gdyby dowody istniały, nie zostałyby one podane do publicznej wiadomości. Ryzyko utraty finansowania badań w bankrutującym świecie było zbyt duże.

Dwa zespoły naukowców prowadzących niezależne obserwacje eksperymentów w LHC poinformowały dzisiaj na konferencji prasowej, że są blisko odkrycia, ale nie jest to jeszcze czas na autorytarne potwierdzenie lub zaprzeczenie istnienia tej teoretycznej cząsteczki nadającej masę.

Według naukowców potrzebny jest jeszcze, co najmniej rok badań, aby ustalić czy teoria ma swoje odzwierciedlenie w praktyce. Naukowcy kupują sobie po prostu więcej czasu.

Według danych z eksperymentu ATLAS, domniemana cząstka waży około 125 miliardów elektronowoltów, około 125 razy więcej od protonu i 500 000 razy więcej od elektronu. Inny zespół, badaczy znany, jako C.M.S. ( od detektora, Compact Muon Solenoid) znalazł ślady dla danych odpowiadających masie około 126 miliardów elektronowoltów.

Jeżeli cząstka w ogóle istnieje, musi mieścić się w zakresie od 115 do 127 miliardów elektronowoltów. Naukowcy stwierdzili, że potrzeba przynajmniej roku pogłębionych badań, aby upewnić się, że to, co zaobserwowano to w istocie to, czego oczekujemy a nie wyłącznie tło.

synonimem Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), ulokowanego w laboratorium CERN w Szwajcarii. Pojawiają się jednak głosy, że odnalezienie dowodu na istnienie cząstki Higgsa może być niepotrzebne.


Teraz sam twórca teorii bozonu cechującego, prof. Peter Higgs sugeruje, że CERN wcale nie zależy na znalezieniu cząstki, bo wtedy przyszłość wartego 9 miliardów euro projektu stanęłaby pod znakiem zapytania. Gdyby osiągnięto cel budowy LHC mogłoby być po prostu trudniej z budżetem.

"Wydaje mi się, że mówili za dużo o poszukiwaniu bozonu Higgsa, o tyle za dużo, że stoją w niebezpieczeństwie usłyszenia od płacących rachunki, że skoro go znaleźliście to nie potrzebujecie pracować już waszą kosztowną maszynką, czyż nie?" twierdzi prof. Higgs

Następnie naukowiec sugeruje więcej zainteresowania prasy dla innych projektów w LHC, które są równie ważne co poszukiwanie mitycznej boskiej cząsteczki. Uważa się, że naukowcy pracujący w CERN mogą poinformować o odnalezieniu bozonu Higgsa w ciągu kilku miesięcy.

Może się też okazać, że dla CERN byłoby lepiej gdyby bozon Higgsa nie istniał, można by było wtedy bez końca gonić króliczka. Sam prof. Higgs stwierdza, że cząsteczka jego imienia pełni tak ważną funkcję w Modelu Standardowym oraz w wyjaśnieniu tego jak działa wszechświat, że w środowisku naukowym jest sporo wątpliwości czy nie jest to po prostu za duże uproszczenie.

Higgs odpowiada na podobne pytanie twierdząc, że jeśli jego cząsteczka nie istnieje to z pewnością istnieje jakiś inny mechanizm powodujący, że wszechświat jakoś istnieje a bez takiego czynnika cały Model Standardowy jest nonsensem, co stawiałoby naszą fizykę w nie najlepszym świetle.

http://www.nytimes.com/2011/12/14/science/tantalizing-hints-but-no-direct-proof-in-search-for-higgs-boson.html?_r=1
 
Dodane przez gural100 dnia grudzień 17 2011 01:48:00 · 0 Komentarzy · 697 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu