Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 7
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
10 12 2011 - Zaćmienie Księżyca

Ziemia zatrzyma wszystkie słoneczne promienie należne Księżycowihttp://www.twojapogoda.pl/astronomia/109969,zobacz-zdjecia-z-zacmienia-ksiezycaDziś wyjątkowy spektakl na niebie! Polacy mogli podziwiać zaćmienie Księżyca. Punkt kulminacyjny przypadł na 15: 32.

Każde ciało kosmiczne - planeta, satelita, asteroida czy kometa, oświetlone przez Słońce – rzucają w przestrzeń kosmiczną swój cień. Rozmiar tego cienia zależy od wielkości rzucającego go obiektu, jego kształtu oraz odległości, w jakiej znajduje się od Słońca.

Ponieważ Słońce jest obiektem przestrzennym a nie źródłem punktowym, każdy cień składa się z dwóch elementów: umbry i penumbry. Umbra jest najciemniejszą częścią cienia. W środku umbry Słońce jest całkowicie niewidoczne i w głębinach kosmosu w większości przypadków jest to niezwykle ciemne środowisko. Obiekt znajdujący się w bliskiej odległości od Słońca rzuca krótszy umbralny cień od takiego samego obiektu położonego daleko od niego. Penumbra jest cieniem o wiele jaśniejszym od umbry i patrząc z jej środka, jedynie część Słońca jest zacieniona. Teoretycznie długość cienia penumbralnego jest nieskończona.
Stożek umbralnego cienia Ziemi ma długość około 1,4 miliona km. Z odległości Księżyca odcinek ziemskiej umbry ma ponad 9000 km średnicy, natomiast penumbra mierzy około 17 000 km wszerz. Sam Księżyc również rzuca cień umbralny, który okazjonalnie jest większy od jego odległości od Ziemi.http://adk.astronet.pl/ksiezyc3.shtml
Układ Słońce – Ziemia – Księżyc jest stale w ruchu. Ziemia krąży wokół Słońca, zaś Księżyc wokół Ziemi. Od czasu do czasu znajdują się przez chwilę w jednej linii w dwóch możliwych układach: Słońce - Księżyc - Ziemia, wtedy mamy zaćmienie Słońca, lub Słońce - Ziemia – Księżyc - wtedy nastąpi zaćmienie Księżyca.
Ze względu na to, że płaszczyzna orbity Księżyca jest nachylona pod kątem 5° do ekliptyki, wspomniane warunki prowadzące do lunarnych zaćmień nie są spełniane każdego miesiąca – to miałoby miejsce jedynie wtedy, gdyby płaszczyzna orbity Księżyca pokrywała się z ekliptyką.
Kalendarz najbliższych zaćmień KsiężycaZaćmienia Księżyca zdarzają się tylko podczas pełni – gdy Ziemia jest pomiędzy Księżycem a Słońcem.

Całkowite zaćmienia Księżyca są jednymi z najpiękniejszych widoków w astronomii. W punkcie kulminacyjnym takiego zaćmienia Księżyc jest w pełni zakryty cieniem umbralnym, jednak nigdy całkowicie nie zanika, ponieważ ziemska atmosfera odbija światło słoneczne z powrotem w kierunku powierzchni Księżyca. Maksymalna wielkość całkowitego zaćmienia Księżyca ma wartość 1,888 (co oznacza, że krawędź Księżyca najbardziej oddalona od krawędzi umbry jest oddalona od krawędzi samej umbry o 1,888 średnic lunarnych w połowie zaćmienia), co jest równe 1 h 42 min. całkowitego trwania. Żadne dwa całkowite zaćmienia Księżyca nie są takie same: barwy, rozmieszczenie kolorów i intensywność umbry zawsze się od siebie różnią. Chmury i występujący na znacznych wysokościach kurz w naszej atmosferze również wpływają na intensywność zaćmienia.

Skala, według której klasyfikuje się lunarne zaćmienia została skonstruowana przez francuskiego astronoma André Danjona. Skala Danjona bierze pod uwagę jasność i kolory umbry i służy jako schematyczny przewodnik dla obserwatora. Danjon próbował znaleźć związek pomiędzy aktywnością Słońca a zaćmieniami Księżyca i przeprowadziwszy wiele obliczeń i zbadawszy mnóstwo relacji, doszedł do wniosku, że istnieje pewne połączenie pomiędzy solarnym minimum (okresem, kiedy Słońce jest najmniej aktywne) a intensywnością i czerwonym zabarwieniem umbry. Jednakże, bardziej prawdopodobna i łatwiejsza do przewidzenia zależność występuje pomiędzy ziemskimi wulkanami i intensywnością zaćmień.


http://www.krzysiek.finka.pl/menu_astro/zacmienia_ksiezyca/zacmienie_ksiezyca_schematy/zacmienie_ksiezyca
 
Dodane przez gural100 dnia grudzień 11 2011 23:54:44 · 0 Komentarzy · 1024 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu