Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 7
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zakłodzie

Zakłodzie

Idąc z Zakłodzia-Doły do Zakłodzia-Góry warto przyglądać się poboczu.
Przy polnej drodze leżą skarby.

Współrzędne dla zainteresowanych - 50° 45' 46"N, 22° 51' 58"E.

- Zakłodzie (masa główna).jpg Marcin Cimała - Polandmet


Meteoryt Zakłodzie został znaleziony we wrześniu 1998 r. na Roztoczu (na poboczu lessowej drogi gruntowej) przez kolekcjonera minerałów, skamieniałości i meteorytów - Stanisława Jachymka - Sołtysa Guciowa z pasją odkrywcy i z duszą artysty.

Okaz w momencie znalezienia ważył 8,68 kg.

Obecnie masa główna meteorytu jest w posiadaniu znalazcy w jego Muzeum Etnograficzno-Przyrodniczym – w Zagrodzie Guciów. Masa największego zachowanego fragmentu wynosi 5,02 kg.Epizod pierwszy:


Znaleziony meteoryt powiązano z przelotem w kwietniu 1897 roku nad południowo wschodnią Polską bardzo jasnego bolidu. O zjawisku tym rozpisywała się tamtejsza Gazeta Lubelska. Z relacji w gazecie można wysnuć wniosek, że był to bolid z którego można było spodziewać się spadku.

Niestety zainteresowanie kosmicznym zjawiskiem nie trwało zbyt długo. Po kilku dniach inne ważniejsze sprawy zapełniły łamy gazet.Epizod drugi:


Sołtys Guciowa, ponad 100 lat później , wędrując po malowniczych przestrzeniach Roztocza wrażliwym i wyczulonym wzrokiem wypatrywał ciekawych lub wyróżniających się wśród pozostałych, kamieni. Od dawna interesował się kamieniami, minerałami i skamieniałościami, więc na każdym spacerze, czy pobycie w nowym miejscu, uważnie przyglądał się napotykanym okaz(j)om.

„Szukajcie a znajdziecie” - więc i Pan Stanisław znalazł - dużą, burą, pordzewiałą bryłę na poboczu drogi, która wcale nie wydawała się obiektem wyjątkowym, ale jakimś wewnętrznym przeczuciem została uznana za godną dźwigania.Epizod trzeci:


Badania gazów szlachetnych zawartych w meteorycie Zakłodzie (Patzer et al. 2002) wykazały, że znaleziony okaz jest świeżym spadkiem i jest bardzo prawdopodobne, że pochodzi on z bolidu z 1897 roku.

Jest to nowy, bardzo rzadki typ meteorytu - achondryt enstatytowy niezgrupowany (Enst achon-ung). Jest tylko kilka meteorytów podobnych do Zakłodzia. Trwają intensywne prace badawcze nad ustaleniem genezy i budowy meteorytów tej grupy, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie wydzielona nowa grupa meteorytów tzw. zakłodzieity.Zakłodzie - NWA4301


Zakłodzie było początkowo uważane za wyjątkowy meteoryt jednak w 2006 roku w północno-zachodniej Afryce znaleziono 685 gramowy kamień, nazwany NWA 4301, który okazał się bardzo podobny. Oba zostały zaklasyfikowane jako achondryty enstatytowe niezgrupowane. Zakłodzie jest jedynie mniej wyblakły i wydaje się, że krócej czekał na odnalezienie. A może słońce w naszym klimacie nie przegrzewało go tak bardzo jak jego mniejszego braciszka z afrykańskiej pustyni?

Uznano, że zarówno Zakłodzie jak i NWA 4301 mogą pochodzić z tego samego źródła.

Zakłodzia Istnieje na Ziemi tylko 8 680g a NWA4301 685g. Oba razem wzięte ważą mniej niż 10 kg więc są o wiele rzadsze niż Marsy czy meteoryty księżycowe.

Istnieją co prawda meteoryty troszeczkę podobne do Zakłodzia: Happy Canyon z USA, QUE 94204, Y 8404 z Antarktydy oraz pustynne Ilafegh 009, NWA 2965, NWA 4799 czy SaU 402.

Jednak tylko NWA 4301 wygląda na rodzonego brata a nie kuzyna.
 
Dodane przez gural100 dnia listopad 17 2011 09:42:03 1244 Czytań · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu