Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 362
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
02 11 2011 - Życie na Marsie

Czy istniało życie na powierzchni Czerwonej Planety?Badania naukowców NASA sugerują istnienie w przeszłości wodnego świata pod powierzchnią planety.Badania kraterów uderzeniowych oraz skutków ich erozji ujawniły naukowcom skład podziemnego Marsa odsłaniając wewnętrzne materiały. (Źródło: NASA / JPL-Caltech / JHUAPL)Naukowcy NASA, przy pomocy własnych oraz europejskich kosmicznych obiektów badawczych, przeprowadzili w ostatnim czasie analizę ponad 350 miejsc na Marsie. Otrzymali dane sugerujące, że w przeszłości istniało na powierzchni planety środowisko obfitujące w wodę w stanie ciekłym.

Miało to miejsce setki milionów lat temu, jednak trwało tylko przez bardzo krótki czas. Ciepła woda mogła wchodzić w interakcje z podziemnymi skałami planety i umożliwiać pojawienie się życia na Marsie oraz zmienić marsjańską atmosferę.

"Znaleźliśmy różne rodzaje minerałów ilastych, które powstały pod powierzchnią na całym Marsie. Ich występowanie na powierzchni jest bardzo ograniczone. " powiedział John Mustard, profesor na Brown University w Providence, jest współautorem badań w czasopiśmie Nature".

Odkrycie minerałów ilastych na Marsie w 2005 roku jest dowodem na istnienie w przeszłości ciepłego i wilgotnego środowiska.

Jeżeli takie warunki istniałyby na powierzchni przez odpowiednio długi czas, planeta miałaby znacznie grubszą atmosferę niż obecnie. Miałaby także szansę aby zachować wodę, która po odparowaniu pozostawałaby przy planecie tak jak ma to miejsce w przypadku Ziemi. Naukowcy szukali dowodów procesów, które mogły spowodować utracenie takiej atmosferę gdyby wcześniej istniała.

To nowe badanie potwierdziło alternatywną hipotezę, mówiącą że ciepła woda istniała na Marsie wyłącznie pod ziemią przyczyniając się do procesów erozyjnych dzięki którym zostały wyrzeźbione w krótkich okresach czasu, gdy woda w stanie ciekłym był stabilny na powierzchni.

"Jeśli woda istniała na powierzchni tylko przez bardzo krótki czas to nie znaczy, że powinniśmy być sceptyczni co do perspektyw życia na Marsie. Występowały dłuższe okresy istnienia wody znajdującej się pod powierzchnią planety co mówi, że właśnie tam mogło powstać i rozwijać się życie. Na Ziemi w podziemnych geotermalnych środowiskach są aktywne ekosystemy".

- czytamy w raporcie głównym autora, Bethany Ehlmanna, adiunkta w California Institute of Technology w Pasadenie, naukowca z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Odkrycie minerałów ilastych przez spektrometr OMEGA, zainstalowany na Mars Express Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej, zostało skojarzone z wcześniejszymi dowodami istnienia ciekłej wody na Marsie. Różne rodzaje minerałów ilastych musiały powstać w wyniku różnych warunków jednak tylko przy współudziale wody.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mars_Express_OrbiterW ciągu ostatnich pięciu lat, naukowcy wykorzystali OMEGA i Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer NASA, a także CRISM, instrument na Mars Reconnaissance Orbiter do identyfikacji minerałów ilastych w tysiącach miejsc na Marsie. Minerały ilaste, w których stosunek niezbędnej ilości wody w interakcji ze skałą jest mały, generalnie zachowują te same pierwiastki chemiczne, jakie istniały w oryginalnych skałach wulkanicznych później zmienionych przez wodę.

Badanie to wykazało różnice w ilości występowania na Marsie żelaza, magnezu i aluminium w zależności od występowania. W środowiskach powierzchniowych jest ich zdecydowanie mniej niż pod powierzchnią gdzie woda działała dłużej mogąc przemieniać skały w nowe, wcześniej nieistniejące w tym miejscu minerały .

Inną wskazówką jest wykrycie minerału o nazwie prenit (pospolity minerał rodingitów powstający w ostatnim stadium rodingityzacji na skutek niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych, należy do gromady glinokrzemianów wstęgowych). Tworzy się on w temperaturze powyżej 400 stopni Fahrenheita (około 200 stopni Celsjusza). Takie temperatury są typowe dla podziemnych środowiskach hydrotermalnych a nigdy dla wód powierzchniowych.

"Nasza interpretacja jest przejściem od myślenia, że ciepłe, wilgotne środowisko istniało przede wszystkim na powierzchni, do myślenia, że wszystko działo się głównie w górotworze, z nielicznymi wyjątkami."

- powiedział Scott Murchie z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory w Laurel w stanie Maryland, współautor raportu oraz główny badacz CRISM.

Najnowszym celem na Marsie jest Gale Crater, którym zajmie się misja Curiositę - Mars Science Laboratory. Start łazika NASA przewidziała między 25 listopada a 18 grudnia 2011.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mars_Science_LaboratoryNastępna wystartuje amerykańska sonda MAVEN, której zadaniem będzie poszukiwanie odpowiedzi na zagadkę zaniku marsjańskiej atmosfery. Proces rozwoju misji i przygotowań do startu, planowanego obecnie na listopad w 2013 roku, już został zainicjowany.

Misja może dostarczyć argumenty za lub przeciw tej nowej interpretacji dotyczącą historii Czerwonej Planety. MAVEN ma odpowiedzieć na pytanie czy atmosfera była na tyle gruba, aby zapewnić ciepłe oraz wilgotne warunki na powierzchni przez dłuższy czas.

Pomogło: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111102145736.htm
 
Dodane przez gural100 dnia listopad 04 2011 23:44:43 · 0 Komentarzy · 709 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie