Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
15 10 2011 - ALH84001

Marsjański meteoryt odkrywa nowe tajemniceTo zdjęcie pokazuje pomarańczowe kulki minerałów węglanowych znalezionych w marsjańskim meteorycie ALH84001. Źródło: NASA.Geologowie przeprowadzili ostatnio badania tego najbardziej znanego na Ziemi meteorytu. Odkryli, że dawniej Mars mógł być bardzo podobny do Ziemi pod względem panujących na jego powierzchni warunków, ale tylko kilka godzin dziennie.

Według naukowców na Marsie w przeszłości panowały temperatury bardziej zbliżone do ziemskich, które przy obecności wody teoretycznie mogły doprowadzić do powstania na Czerwonej Planecie życia.

Badacze doszli do takiego wniosku na podstawie analizy minerałów w meteorycie, które wyglądają na uformowane w temperaturze +18 stopni. Obecnie średnia marsjańska temperatura wynosi -63 stopnie.

Jeśli faktycznie dawniej panowała tam tak przyjazna temperatura, to potwierdziłoby się, że kiedyś po powierzchni Marsa mogła płynąć woda. Przynajmniej na pewnej części jego powierzchni i przynajmniej przez kilka godzin dziennie.

Badany przez geologów meteoryt ALH84001 jest jednym z najstarszych kamieni na świecie. Pochodzi on oryginalnie z Marsa, a odnaleziony został w 1984 roku na Antarktyce.

Obraz z mikroskopu elektronowego fragmentu ALH84001 struktur będących hipotetycznymi skamieniałościami form życiaPrawdopodobnie znajdował się głeboko pod powierzchnią Czerwonej Planety, a oderwany od niej został podczas uderzenia innego kosmicznego ciała w powierzchnię planety.

W 1996 roku zrobiło się o nim głośno, gdy naukowcy odkryli na jego powierzchni coś co przypominało skamieliny bakterii. Później okazało się, że na pewno nie są to bakterie, lecz w dalszym ciągu nie wiadomo było co to jest. Wiadomo jedynie że składało się z węglanów.

Ich pochodzenie zależało od tego w jakiej temperaturze zostały one uformowane. Wcześniej podejrzewano zakres od 0 do 700 stopni. Naukowcom w końcu udało się ustalić tę temperaturę wykorzystując termometrię izotopową, metodę, która wcześniej służyła między innymi do ustalania temperatury ciała dinozaurów.ALH 84001 (Allan Hills 84001) – meteoryt znaleziony w polu lodowym Allan Hills na Ziemi Wiktorii w grudniu 1984 przez zespół poszukiwaczy meteorytów w ramach projektu ANSMET.W tym przypadku badano koncentrację rzadkich izotopów: tlenui oraz węgla -powstałych w temperaturze +18 stopni +/- 4 stopnie. Węglany w meteorycie składają się głównie z tych dwóch pierwiastków i podczas ich formowania się, te dwa rzadkie izotopy mogły się ze sobą połączyć.

Czy zatem istniały na Marsie warunki do powstania i ewolucji życia? Zdaniem tych naukowców nie istniały. Idealne warunki mogły zaistnieć tylko na pewnym terenie przez pewien okres czasu wystarczający do zaistnienia pewnych form życia, jednak zdaniem badaczy był on zdecydowanie zbyt krótki by to życie mogło przetrwać i się rozwinąć.Pomogło: http://news.caltech.edu/press_releases/13462
 
Dodane przez gural100 dnia październik 17 2011 12:04:56 · 0 Komentarzy · 1854 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu