Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
14 09 2011 - Skalin

Wędrówka szlakiem polskich meteorytówhttp://wiki.meteoritica.pl/index.php5/Schellin_(Skalin)SKALIN - (niem. Schellin) – Mała wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim. Położona jest kilka kilometrów od Stargardu Szczecińskiego i z roku na rok coraz bardziej się do niego przybliża.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skalin_(powiat_stargardzki)Wieś powstała w średniowieczu i od początku swojego istnienia nie miała zbyt dużo możliwości na swój rozwój.
W 1248 roku, jej właścieciel Książe Barmin, oddał wieś w przepastne włości biskupstwa w Kamieniu. Jednak już po ośmiu latach wróciła do dóbr książęcych. Musiała być albo bardzo cenna albo bardzo niechciana ponieważ jeszcze kilkakrotnie zmieniali się jej właściciele.

mapa-skalin-stargard_szczecinskiNa początku XX wieku granice majątku Skalin obejmowały 526 ha.

Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 roku ziemie te przejął najprawdopodobniej najgorszy ze wszystkich poprzednich właścicieli - władza polski ludowej. Część nieruchomości (dawny folwark) została przydzielona osadnikom wojskowym, a pozostałą część przejęły państwowe gospodarstwa rolne.

Polski Serwis MeteorytówDo sołectwa Skalin należy osada Golczewo – dawny XIX-wieczny folwark oraz eklektyczny dwór.

Pałac .eklektyczny - KoszewoObiektem godnym uwagi jest murowany pałac z II połowy XIX wieku w Koszewie, sąsiedzie Skalina, przebudowany w latach dwudziestych XX wieku, z przyległym parkiem naturalistycznym. Ciekawostką jest, że w czasie wojny był on własnością feldmarszałka Friedricha von Paulusa.

Dawny folwark w SkalinieW samym Skalinie duże wrażenie może wywołać stary folwark, w którym można dostrzec dawną świetność. Po latach dewastacji i nic w nim nierobienia nie wygląda najlepiej. Jednak w dalszym ciągu jest świadectwtwem dobrych rządów pierwszych właścicieli.

Plan miasta SkalinW centrum wsi stoi zabytkowy, XV-wieczny kamienno-ceglany kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej.
Ostatni gruntowny remont kościoła był przeprowadzony w 1909 roku przez architekta Heinricha Deneke, prowadzącego w tym czasie renowację kościoła Mariackiego w Stargardzie.

Na drewnianej wieżyczce z tego okresu umieszczony jest XIV-wieczny dzwon o średnicy 57 cm, z napisem zawierającym imiona trzech mędrców, którzy według tradycji, złożyli pokłon i dary dla Jezusa narodzonego w Betlejem.

Kościół pw. Matki Boskiej RóżańcowejMury świątyni ze Skalina pamiętają najdłuższą historię swojej miejscowości.

Z pewnością także dotyczącą wydarzeń z roku 1712 gdy 11 kwietnia , w pobliżu Skalina , uderzył ok. dziesięciokilogramowy meteoryt.

Wirtualne Muzeum - Schellin - SkalinByły to czasy nieprzychylne dla takich gości. Nikt nic o meteorytach nie wiedział. Nawet ówcześni badacze i mędrcy nie przyjmowali do wiadomości, że z nieba mogą spadać kamienie, które przybyły do Ziemi z dalekiego kosmosu.
Jeszcze dwieście lat temu najwięksi astronomowie byli przekonani, że w przestrzeni kosmicznej nie ma niczego, że jest całkowicie pusta.

Zdjęcia - galeriaNasz bohater, pomimo nieciekawych czasów, miał sporo zczęścia - jego pojawienie się zostało zauważone przez mieszkańców.

Było piękne, słoneczne popołudnie. Około godz. 16,oo na niebie pojawił się ruchomy ogień. Przemieszczał się z wielką prędkością ze wschodu na północny zachód. Wytwarzał olbrzymi hałas czym zwrócił na siebie uwagę wszystkich ludzi będących wtedy w pobliżu. Ognisty pojazd eksplodował przed oczami Skalinian dając im niezapomniany pokaz pięknych fajerwerków. Świadkowie usłyszeli trzy potężne detonacje i z pewnością zobaczyli jak od tego momentu do ziemi zblizały się juz trzy pojazdy.


Zdjęcia użytkownika www.open.vot.plMieszkańcy tej małej wioski byli z pewnością mądrymi i twardymi ludźmi. Nie przestraszyli się "złych mocy", nie uciekli na widok "ogni piekielnych". Chociaż nie wiedzieli z czym mają do czynienia dotrwali do końca spektaklu i zobaczyli także sam spadek meteorytu. Odnaleźli dwa spośród (najprawdopodobniej) trzech fragmentów.

Większego, ważącego 15 funtów (ok. 7,5 kg) znaleźli dwaj pasterze pasący bydło na polu. Widząc miejsce, w które uderzył spadający kamień, bez trudu go wyciągnęli z niewielkiego dołka ( znajdował się na głębokości ¾ łokcia).

Drugiego kamienia, ważącego około dwa kilogramy, znalazł dzierżawca rolny ze swoimi ludźmi pracującymi w polu.

Oba fragmenty posiadały wyjątkowo czarną skorupę oraz jasne błyszczące wnętrze. Tzn jak typowy chondryt zwyczajny typu L.

Trzeciego fragmentu nigdy nie odnaleziono.

Na domiar złego, ze znalezionych wówczas okazów prawie nic nie dotrwało do naszych czasów. Podobno jeden niewielki kawałek (około 700 g) znajduje się w berlińskim Muzeum Historii Naturalnej jednak nigdzie nie ma jego zdjęcia. Jest tak cenny, że szczelnie zamknięto go przed całym światem i schowano w najgłębsze zakamarki berlinskiej skarbnicy historii naszej planety. To tak jagby go wcale nie było.

Nigdzie nie doszukałem się żadnej wzmianki o losie znalezionych okazów. Całe szczęście, że w przyrodzie nic nie ginie więc można mieć nadzieję, że kiedyś, w bliskiej czy dalekiej przyszłości, jakiś fragment zostanie na powrót znaleziony.gural100


 
Dodane przez gural100 dnia wrzesień 15 2011 00:56:02 · 0 Komentarzy · 2357 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu