Laguna Manantiales
Dodane przez gural100 dnia Grudzień 28 2012 17:08:26

Laguna Manantiales
Niezdecydowany metalek.
Żelazny; wg MBD: niezgrupowany, wg NHM Catalogue: IIIAB;
Współrzędne dla zainteresowanych - 48° 35’ S, 67° 25’ W.

Waga -25,7g. Wymiary - 27x26x4mm; TKW: - pojedynczy okaz 91,37 kg


- Wspaniała płytka z perfekcyjnie wytrawionymi powierzchniami.

- Okaz został wypatrzony i zakupiony w sklepiku meteorytowym należącym do Andrzeja S. Pilskiego

ASPMETPoczątkowo został sklasyfikowany jako oktaedryt drobnoziarnisty, następnie próbowano przekwalifikować go na IIIAB. Ostatecznie sprawa klasyfikacji pozostała nierozstrzygnięta i na liście Meteoritical Bulletin Database figuruje jako "Iron" natomiast w NHM Catalogue jako IIIAB.Wyobraź sobie, że po długim dniu prowadzenia jucznych mułów przez góry Santa Cruz w Argentynie siedzisz na ziemi wdychając chłodne, suche powietrze Patagonii. Zjadłszy posiłek złożony z pieczonego mięsa wbijasz nóż w ziemię, aby oczyścić ostrze, jak to było w zwyczaju. Stalowe ostrze, zamiast przeciąć miękki, piaszczysty grunt, uderza niespodziewanie w coś znacznie twardszego od siebie.

Właśnie coś takiego zdarzyło się w 1938 roku.

Gdy zaskoczony poganiacz zaczął wygrzebywać winowajcę, stwierdził, że jest to duży kawał żelaza.

Okaz został zabrany i w 1945 roku został podarowany A. Navesowi, który mieszkał w pobliżu Narodowego Pomnika Skamieniałych Drzew w Argentynie.
Pierwszym naukowcem badającym żelazną bryłę był dr Eduardo A. Quevedo z Buenos Aires, który wykonał wstępną analizę chemiczną, potwierdzającą kosmiczne pochodzenie Laguny. Meteoryt pozostawał u pana Navesa aż do jego śmierci. Później jego krewni postanowili kamień sprzedać.
Powyższą historię przez dziesięciolecia skrywały mury średniej szkoły w Salta, w Argentynie. Ujawnił ją uczeń tej szkoły Gianfranco Martinisa, który okazał się odważny i bezkompromisowy jak przystało na prawdziwego nastolatka. Nie straszne mu były konsekwencje ujawnienia tak mrocznych i niebezpiecznych wydarzeń z początków XX wieku.

Wcześniej o meteorycie wiedziano tylko tyle, że jest meteorytem żelaznym ważącym około 92 kg., znalezionym w rejonie Laguna Manantiales w Argentynie przez okolicznego farmera. I to była cała wiedza na jego temat.

W latach 1988, 1990 i 1995 zostały zorganizowane trzy ekspedycje poszukiwawcze do miejsca, gdzie znaleziono meteoryt, podczas których nie odnaleziono żadnego nowego okazu.

W 1998 roku Marlin Cilz, z dwoma innymi kolekcjonerami z USA, postanowili zakupić główną masę Laguny. Z wielkimi trudami pocięli meteoryt na płyty i wytrawili.
Okazało się wtedy, że powstające na wytrawianych powierzchniach figury są różne na różnych płytach. Lub na jednej płaszczyźnie, w różnych miejscach. W jednym miejscu widać było typowy oktaedryt drobnoziarnisty a w drugim gruboziarnisty. Dwa różne meteoryty w jednym.

Meteoryt posiada wyjątkowo niską zawartość niklu wynoszącą ok 7%, i efektowne, czasem nieregularne figury Widmanstättena.

gural100