Tazewell
Dodane przez gural100 dnia Październik 24 2012 23:17:57

Przez wiele lat podpierał wiejskie drzwi. Teraz trafił na uniwerytet.http://www.artmet-meteoryty.plAmerykański uniwersytet stanowy w RICHMOND (EKU - Eastern Kentucky University) stał się właścicielem największego całego okazu meteorytu Tazewell.

Szkoła otrzymała 33-funtowy /15 kilogramowy (1 funt = 453,59237 grama) okaz od Donny Lewis, używającej go do podpierania drzwi swojego domu. Przekazana skała była w jej rodzinnym gospodarstwie od około 1930 roku tj. od 80 lat.

"Ten niezwykły kamień znalazł mój dziadek pasąc na polu krowy". powiedziała Donna Lewis.


Niecodzienny dar został przekazany na ręce dr Jerry’ego Cook’a, który nie krył wielkiej radości i najzwyczajniej piał z zachwytu.


"My precious", powiedział dr Jerry Cook, trzymając w swoich rękach meteoryt.
"Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że uzyskaliśmy dla naszej uczelni ten kosmiczny prezent. To naprawdę wspaniałe."


Na koniec powiedział coś jeszcze:

"Nie chcemy go schować przed światem. Pragniemy, aby młodzi ludzie mogli go dotknąć, podnieść, poczuć w swoich dłoniach i zrozumieć, czym jest ten kawałek metalu. Ważną częścią naszej pracy jest to, aby rozbudzić wśród dzieci ciekawość i zainteresowanie nauką."


Przekazany meteoryt nie został jeszcze przebadany jednak Dr Cook uważa, że pochodzi ze spadku w Tazewell, Tennessee, gdzie w 1850 roku został odkryty prawie dwukrotnie większy okaz, ważący 27,2 kg, którego jednak poszatkowano na plasterki i pozwolono rozjechać się po całym świecie.

Meteoryt został sklasyfikowany jako oktaedryt IAB-sLH. Posiada piękne figury Widmanstättena, których pasma mają tylko 0,045 mm szerokości!


gural100