Allende KKida
Dodane przez gural100 dnia Lipiec 31 2012 11:49:36

Allende
Materia powstała po wybuchu Supernowej dającej życie naszemu Układowi Słonecznemu

Chondryt weglisty CV3. - TKW: 2000 kg

- Współrzędne dla zainteresowanych - 26° 58'N, 105° 19'W.
- Waga - 2,2g. - Wymiary - 22x18x4,0mm


- Okaz został zakupiony od Krzysztofa Kidy za pośrednictwem serwisu Allegro. Zainteresoani kolekcją Krzysztofa mogą zaspokoić swoją ciekawość na jego stronie:

http://astronomica.pl/kolekcja.htmlSpadł po północy 8 lutego 1969 roku, w olbrzymim czarnym deszczu na meksykański stan Chihuahua. Wcześniej był częścią jednej bryłki szybującej od zarania naszego świata w przestworzach Układu Słonecznego nawet przed jego powstaniem. Teraz stał się tysiącem okruchów najciekawszej i najstarszej materii dostępnej na Ziemi.

Materia, z której jest zbudowany pochodzi z czasów powstawania Układu Słonecznego! Może to się wydawać niewiarygodne, ale jest starsza nie tylko od Ziemi, ale nawet od naszego Słońca!

"Pierwszy kamień znaleziono rankiem kilka kroków przed domem w wiosce Pueblito de Allende. Przy spadku lekko wbił się w ziemię. Zebrano ponad 2 tony meteorytów na obszarze o długości 50 km. i szerokości 10 km. Największy ważył ok. 110 kg., ale rozłupał się przy spadku. Ostatnio znaleziono dalsze, nie zauważone wcześniej okazy. Wszystkie meteoryty otrzymały nazwę Allende." Allende - chondryty węgliste - PTM.

Spadek nastąpił w nocy poprzedzającej ranek 8 lutego 1969 roku. O 1:05 am, obserwowano ogromny, wspaniały meteor lecący z południowego zachodu i oświetlający niebo i ziemię na setki kilometrów. Najpierw, po olbrzymiej eksplozji, rozpadł się na dwie części, następnie rozerwał się na tysiące małych fragmentów tworząc nieprawdopodobne widowisko - pokaz kosmicznych fajerwerków.

Przypuszcza się, że fragment materii, który rozpadł się w ziemskiej atmosferze był mniej więcej wielkości samochodu. Poruszał się z prędkością ponad 10 kilometrów na sekundę dzięki czemu wszystkie fragmenty, które dotarły do ziemi pokryte były cienką warstwą skorupy obtopieniowej.

Oficjalnie ze spadku Allende zebrano około 2 do 3 ton fragmentów. Jednak niektóre źródła podają jeszcze większą wartość TKW - 5 ton. Nawet dzisiaj, po ponad 40 latach od tamtych wydarzeń, nadal znajdowane są pojedyncze okazy choć są to przypadki sporadyczne.


W przebadanych okazach Allende odkryto aż dziewięć niewystępujących na Ziemi minerałów:

ALLENDEITE- zatwierdzony w 2007roku.
DAVISITE- zatwierdzony w 2008roku.
GROSSMANITE- zatwierdzony w 2009roku.
HEXAMOLYBDENUM- zatwierdzony w 2007roku. Znaleziony również w innym meteorycie węglistyM CV3 - NWA1934.
IMA2009-027- zatwierdzony w 2009roku.
KANGITE- zatwierdzony w 2011roku.
MONIPITE- zatwierdzony w 2007roku.
PANGUITE- zatwierdzony w 2010roku.
TISTARITE- zatwierdzony w 2008roku.


Był to jeden z powodów dla którego Allende został najlepiej przebadanym meteorytem w historii meteorytyki. Jednak odkrycia kolejnych nieznanych nam minerałów pokazują, że nie istnieje granica poznania. Czegokolwiek.

Allende sklasyfikowano jako chondryt węglisty CV3

Litera C pochodzi od łacińskiego słowa carboneum oznaczającego właśnie węgiel, litera V pochodzi od włoskiego meteorytu Vigarano, który spadł w 1910 roku.

Meteoryty te charakteryzują się dużymi chondrami (1 mm i większe) oraz dużymi inkluzjami wapniowo-glinowymi CAI.

Wszystkie meteoryty CV są typu 3. Ta grupa jest jednak dość zróżnicowana więc utworzono w niej trzy podgrupy meteorytów różniące się stosunkiem chondr do matrixa oraz stosunkiem metalu do magnetytu.

Dokładna klasyfikacja meteorytu Allende to CV3.2 - więcej można wyczytać w klasyfikacji meteorytów opracowanej na stronie:

Atelier 17 - Tomasza L. Czarneckiego


Gdyby przedstawiono ją w innej szacie graficznej byłaby doskonała.

gural100