NWA1934
Dodane przez gural100 dnia Lipiec 28 2012 21:27:05

NWA1934
Przybysz sprzed czasu US.Chondryt węglisty CV3, Współrzędne dla zainteresowanych - Northwest Africa

Waga -1,0g. Wymiary - 12,5x8,5x4mm; TKW: - 8kg- Fragment połówki okazu z wypolerowaną powierzchnią ujawniającą piękne chonderki.

Meteoryt jest delikatny i bardzo kruchy. Podczas zwykłego oglądania i podziwiania stałem się, niezamierzenie, właścicielem dwóch fragmentów.- Okaz został zakupiony od Piotra Beczały za pośrednictwem serwisu Allegro.

kspbeczala

W przebadanych okazach NWA1934 odkryto kilka niewystępujących na Ziemi minerałów:

BREARLEYITE - zatwierdzony w 2010roku. Otrzymał nazwę od nazwiska Adriana J. Brearley'a (urodzony w 1958r.), mineraloga z Uniwersytetu w Nowym Meksyku, w uznaniu jego zasług dla mineralogii meteorytów.

HEXAMOLYBODENUM - zatwierdzony w 2007roku. Minerał ten został odkryty również w innym meteorycie węglistym CV3, który spadł po północy 8 lutego 1969 roku, w olbrzymim czarnym deszczu na meksykański stan Chihuahua. W meteorycie Allende.

KROTITE - zatwierdzony w 2010roku. Nazwa pochodzi od nazwiska Alexandra N. Krota (ur. w1959r.), kosmochemika z Uniwersytetu Hawaiiskiego w uznaniu jego znaczącego wkładu w zrozumienie procesów zachodzących we wczesnym okresie formowania się Układu Słonecznego.

NWA1934 sklasyfikowano jako chondryt węglisty CV3

Litera C pochodzi od łacińskiego słowa carboneum oznaczającego właśnie węgiel, litera V pochodzi od włoskiego meteorytu Vigarano, który spadł w 1910 roku.

Meteoryty te charakteryzują się dużymi chondrami (1 mm i większe) oraz dużymi inkluzjami wapniowo-glinowymi CAI.

Wszystkie meteoryty CV są typu 3. Ta grupa jest jednak dość zróżnicowana więc utworzono w niej trzy podgrupy meteorytów różniące się stosunkiem chondr do matrixa oraz stosunkiem metalu do magnetytu.Stopień poziomu zszokowania określono na S1

- oznaczający umiarkowane zmiany szokowe.Stopień zwietrzenia określono na W3

- oznaczający znaczne utlenienie znajdowanych okazów.gural100