01 07 2012 - Panguit
Dodane przez gural100 dnia Lipiec 15 2012 02:48:20

Nieznany na Ziemi minerał odnaleziony w Allende
http://pl.wikipedia.org/wiki/PanguitUdało się to amerykańskim naukowcom, którzy niestrudzenie badają ten meksykański meteoryt.

Allende spadł wraz z deszczem meteorytowym 8 lutego 1969 roku w Meksyku w prowincji Chihuahua. Zebrano wtedy ponad 2 tony meteorytów na obszarze o długości 50 km. i szerokości 10 km. Największy okaz ważył ok. 110 kg.

Materia, z której jest zbudowany pochodzi z czasów powstawania Układu Słonecznego! Może to się wydawać niewiarygodne, ale jest starsza nie tylko od Ziemi, ale nawet od naszego Słońca!

Nazwa minerału została zaczerpnięta od imienia Pan Gu, postaci z chińskiej mitologii, która machnięciem swojego ogromnego topora rozdzieliła yin i yang i tak oddzieliła Ziemię od nieba.

- Panguit jest wyjątkowo ekscytującym odkryciem odkąd wiadomo, że to nie jest zwykły minerał, ale związek nieznany wcześniej nauce - poinformował Chi Ma, dyrektor oddziału Analytical Facility w Geological and Planetarny Science, Caltech.

PANGUITE- zatwierdzony w 2010roku. Jest jednym z dziewięciu nieznanych na Ziemi minerałów odkrytych w meteorycie Allende. Meteorycie, który spadł po północy 8 lutego 1969 roku, w olbrzymim czarnym deszczu na meksykański stan Chihuahua. Wcześniej był częścią jednej bryłki szybującej od zarania naszego świata w przestworzach Układu Słonecznego nawet przed jego powstaniem. Po przedostaniu się przez ziemskie zabezpieczenia stał się tysiącem okruchów najciekawszej i najstarszej materii dostępnej na naszej planecie.


Pozostałe minerały nieznane wcześniej na Ziemi, które występują w Allende:

ALLENDEITE- zatwierdzony w 2007roku.
DAVISITE- zatwierdzony w 2008roku.
GROSSMANITE- zatwierdzony w 2009roku.
HEXAMOLYBDENUM- zatwierdzony w 2007roku. Znaleziony również w innym meteorycie węglistyM CV3 - NWA1934.
IMA2009-027- zatwierdzony w 2009roku.
KANGITE- zatwierdzony w 2011roku.
MONIPITE- zatwierdzony w 2007roku.
TISTARITE- zatwierdzony w 2008roku.


Był to jeden z powodów dla którego Allende został najlepiej przebadanym meteorytem w historii meteorytyki. Jednak odkrycia kolejnych nieznanych nam minerałów pokazują, że nie istnieje granica poznania. Czegokolwiek.

- Zapraszam do lektury artykułu na temat tego pięknego meteorytu autorstwa: Chi Ma, Oliver Tschauner, John R. Beckett, George R. Rossman and Wenjun Liu pt. :

"Panguite, (Ti4+,Sc,Al,Mg,Zr,Ca)1.8O3, a new ultra-refractory titania mineral from the Allende meteorite: Synchrotron micro-diffraction and EBSD"http://ammin.geoscienceworld.org/content/97/7/1219.full?ijkey=G2n1UMXmu7r4.&keytype=ref&siteid=gsammin