22 06 2012 - Tektyty z driasu
Dodane przez gural100 dnia Czerwiec 15 2012 00:02:54

Kosmiczne bombardowanie przyczyną ostatniego zlodowacenia


Najnowsze wyniki badań wskazują na związek wymierań w późnym driasie z upadkiem na Ziemię dużej asteroidy.http://pl.wikipedia.org/wiki/Młodszy_drias


Zdjęcia przedstawiają struktury mikroskopowe cząstek kwarcu z Abu Hurayrah (Syria) w postaci zaokrąglonych kryształów powstałych z roztopionego piasku.

Zdecydowana większość naukowców jest zdania, że takie struktury tworzą się podczas uderzeń w Ziemię dużych kosmicznych obiektów. Wytwarza się wtedy olbrzymia temperatura powodująca roztopienie się materiału ziemskiego, w który uderza bolid, oraz wyrzucenie w przestrzeń olbrzymiej ilości płynnego szkła. Tego typu twory mogą zostać wyrzucone na bardzo duże odległości od miejsca uderzenia.

Naukowcy ustalili, że odkryty szklisty materiał powstał około trzynaście tysięcy lat temu w temperaturach od 1700 do 2200 ˚ C. Takie temperatury mogły zaistnieć w tamtych czasach wyłącznie w wyniku potężnego uderzenia wielkiego ciała z kosmosu. Dzisiaj jest to możliwe także podczas wybuchu bomby atomowej bądź jądrowej.

Te badania potwierdzają hipotezę, że 12,9 tysięcy lat temu, miała miejsce kolizja Ziemi z kometą lub asteroidą, która była początkiem okresu globalnego oziębienia zwanego późnym driasem.

Niektórzy naukowcy łączą te wydarzenia z utratą w późnym plejstocenie ziemskiej megafauny oraz zniknięciem kultury Clovis w Ameryce Północnej.


http://lifeplanets.ru/phenomen