09 04 2012 - Gao-Guenie 5,8g
Dodane przez gural100 dnia Kwiecień 09 2012 00:35:36

Gao-Guenie
Jeden z największych obserwowanych meteorytowych pryszniców w Afryce.Chondryt zwyczajny H5, Współrzędne dla zainteresowanych - 11° 39’ N, 2° 11’ W.

Waga - 5,8g. Wymiary - 23x11x15mm; TKW: - nikt nic nie wie- Typowa kropla meteorytowego deszczu z wyraźnymi śladami wieloletniego zalegania w ziemi.

- Okaz został zakupiony od Krzysztofa Kidy za pośrednictwem serwisu Allegro. Pan Krzysztof prowadzi także własny sklep z meteorytami na stronie

http://astronomica.plMeteoryty spadły w prowincji Sissili, w Burkina Faso w dniu 5 marca 1960 o godzinie 17:00 (czasu lokalnego).

Najpierw usłyszano trzy wybuchy. Było je było słychać w promieniu około 100 km od miejsca spadku. Zaraz potem spadł deszcz kamieni. Musiała być wielka kanonada ponieważ naoczni świadkowie mówili, że połamane zostały drzewa oraz zostały zniszczone kurniki.

Oficjalnie znaleziono tylko 16 szt. Największy z nich ważył około 2,5kg (dzisiaj znajduje się w US National Museum (Waszyngton, USA). Niestety nikt nie wie nawet w przybliżeniu ile kamieni doleciało do ziemi i jaką miały masę. Ze względu na fakt, że po ponad 50 latach fragmenty z tego wydarzenia w dalszym ciągu są znajdowane można przypuszczać, że mogło być ich tysiące i mogły razem ważyć nawet kilka ton.

Przez wiele lat uznawano, że okazy z Gao (Upper Volta) i z Guenie należały do dwóch niezależnych spadków. Wiele ze znalezionych okazów różniło się nieznacznie od siebie jednak znaleziono także przypadki, w których takie same różnice występowały w sąsiadujących częściach jednego okazu.

W 1999 roku meteoryty Gao i Guenie zostały potraktowane jako jeden spadek i oficjalnie połączone pod wspólną nazwą Gao-Guenie.

Gao-Guenie sklasyfikowano jako chondryt zwyczajny H5.

Litera H oznacza wysoką zawartość żelaza. Meteoryty z tej grupy zawierają od 16% do 21% metalu i od 16 do 20% fajalitu w oliwinie. Mogą im zostać przydzielone typy petrologiczne H3, H4, H5 i H6.
Większość przylatujących na Ziemię chondrytów zwyczajnych tego typu otrzymuje wartość 5 jednak także z 6 jest ich całkiem sporo.Burkina Faso w dniu 5 sierpnia 1960 roku uzyskała niepodległość (była francuską kolonią) więc marcowy spadek meteorytu był dobrym znakiem dla jej mieszkańców. Z tego względu nie ma co sie dziwić, że prezydent tego malutkiego kraju zmienił jego nazwę z Republique du Haute-Volta (Górna Wolta) na Burkina Faso - tzn Kraj Prawych Ludzi (tłumaczenie w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju).

gural100