06 03 2012 - Oslo - 01 03 2012
Dodane przez gural100 dnia Marzec 12 2012 21:44:56

Hammer atakuje w Norwegii4 marca 2012 roku w dachu ogrodowego domku, położonego na terenach działkowych w Rodeløkka niedaleko centrum Oslo, właścicielka posesji, Norweżka Margrethe Thomassen, podczas wypoczynku w słoneczną niedzielę na swojej działce, znalazła kosmicznego szturmowca.
W drewnianym daszku altanki widniała dziura wielkości pięści oraz tkwił fragment czarno-białego kamienia. W pobliżu na ziemi leżał drugi fragment wyglądający identycznie jak tkwiący w zniszczonym dachu. Oba stanowiły fragmenty jednego okazu.Dom był zamknięty przez jakiś czas, więc nie wiadomo było dokładnie kiedy znaleziony meteoryt zaatakował. Przypuszcza się, że mogło to nastąpić kilka dni wcześniej tj. 1 marca gdy w kilku lokalizacjach na terenie południowej Norwegii zgłaszano przelot jasnego meteoru.
Pierwszym naukowcem, przybyłym na miejsce zdarzenia już następnego dnia, był Astrofizyk Knut Jorgen Roed Odegaard wraz z żoną Anne Mette Sannes. Wg niego znaleziony kamień jest z pewnością meteorytem.

- Otrzymaliśmy setki zgłoszeń z całego kraju, a znaleźliśmy go tutaj w Oslo! Widać od razu, że to jest prawdziwy meteoryt. Ma pięknie spaloną skorupę na prawie całej powierzchni.
To jest niesamowite odkrycie. Nie mogę w to uwierzyć. To jest wyjątkowy meteoryt. Będzie to pierwszy w Norwegii meteoryt trafiający w dom. Pierwszy norweski Hammer.
http://www.vg.no/nyheter/utrolige-historier/artikkel.php?artid=10078768