11 01 2012 - Kwazikryształy
Dodane przez gural100 dnia Styczeń 08 2012 21:17:22

Odkryto w rosyjskich górachhttp://en.wikipedia.org/wiki/IcosahedronW kawałku skały znalezionej w rosyjskich górach, fizycy odkryli doskonałe "quasi kryształy", rodzaj materiału, który dotychczas stworzono jedynie w laboratorium. W dodatku po wielu latach bezowocnych doświadczeń.
Po raz pierwszy dokonał tego izraelski naukowiec Dan Shechtman - laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2011 roku właśnie za odkrycie quasi kryształów. Uczony prowadził badania nad nimi przez ostatnie 30 lat. Pierwsze "quasi kryształy" stworzył w laboratorium w 1984 roku po 10 bezowocnych latach. W końcu udało mu się je stworzyć w warunkach laboratoryjnych dzięki czemu zamknął usta nawet najbardziej utytułowanym niedowiarkom.

Atomy kwazikryształów lub niby-kryształów układają się co prawda w regularne struktury, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kryształów, ale wzory te nie są powtarzalne. Dlatego nie da się wyodrębnić ich komórek elementarnych i ponownie uzyskać z nich układ wyjściowy. Z tego powodu jeszcze niedawno uważano, że kwazikryształy nie tylko nie mogą powstawać w sposób naturalny, ale w ogóle nie powinny istnieć. Takiego zdania był nawet podwójny noblista - Linus Pauling.

Świat naukowców głośno powątpiewał w sukces „szalonego” naukowca twierdząc, że prowadzi „mission impossible” – sądzili bowiem, że takie struktury nie istnieją w naturze ani nie można wytworzyć ich sztucznie.

Jednak w ostatnim czasie, o niespotykanych kryształach, świat usłyszał nie tylko dzięki natchnionemu naukowcowi ale także samej naturze.

Znaleziono kawałek skały, który najprawdopodobniej jest pochodzenia kosmicznego, wykazujący wszelkie właściwości kwazikryształów. Materiał nazwany ikosahedrit (icosahedrite) powstał około 4,5 miliarda lat temu, w nieznanych na razie warunkach. Ciekawe, jakie jeszcze naukowe dogmaty zostaną zburzone przez kosmiczne znaleziska?

Naukowcy jeszcze nie rozumieją, jakie siły doprowadziły do naturalnego powstania quasi kryształów, mają jednak nadzieję, że w zrozumieniu procesów geologicznych mogą pomóc materiały stworzone w laboratorium. W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy stworzyli ponad 100 różnych rodzajów quasi kryształów, o wielkościach od kilku mikronów do jednego cala. Niektóre z nich mają kształt przypominający piłkę footbolową, inne wyglądają jak kwiaty.

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2009/06/05/in-a-russian-mountain-range-unknown-forces-made-perfect-quasicrystals/Naukowcy byli zaskoczeni gdy znaleźli w badanych skałach małe ziarno stishovitu - bardzo rzadką modyfikację kwarcu, która powstaje tylko przy bardzo wysokich ciśnieniach, np. podczas uderzenia meteorytu. Odkrycie to zasugerowało badaczom możliwość pozaziemskiego pochodzenia badanej próbki.

Nadal jednak nie wiadomo, dzięki jakim procesom ukształtowały się te niezwykłe kawałki skalnej rzeczywistości.

http://www.gehirn-und-geist.de/artikel/1138001