04 01 2012 - Tranquillityit
Dodane przez gural100 dnia Styczeń 04 2012 22:44:08

Księżycowy minerał znaleziony w Australiihttp://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/01/rare-moon-mineral-found-on-earth.html?ref=hp - B. Rasmussen i wsp., Geologia (23 listopada 2011 r.); © Geological Society of AmericaAż w sześciu miejscach w zachodniej Australii odkryto obecność minerału, który do tej pory spotykany był jedynie w skałach i meteorytach księżycowych.

Po zakończeniu misji Apollo, dokładnie przebadano przywiezione skały i stwierdzono w nich obecność trzech nieznanych dotąd minerałów. Armalkolit oraz piroksyn znaleziono na Ziemi zaledwie dekadę później. Trzeciego z nich nigdy nie udało się odnaleźć... aż do teraz.


Tranquillityit (Morze Spokojne na Księżycu to the Sea of Tranquility) ma barwę rudawo-brązową. Jego kawałki przypominają cienkie, spłaszczone igły o średnicy trochę mniejszej od najgrubszego ludzkiego włosa. Składa się on głównie z krzemu, żelaza, cyrkonu i tytanu, ale zawiera również śladowe ilości itru.

Odkryty minerał występuje tylko w mikroskopijnej ilości i nie ma wartości ekonomicznej, ale naukowcy twierdzą, że może być używany do datowania wieku skał, w których występuje.

Także chemicznie nie jest w żadnym stopniu wyjątkowy, dlatego budzi zdziwienie fakt, że do tej pory nie udawało się go spotkać na naszej planecie w postaci innej niż księżycowy meteoryt czy skała. Wydaje się jednak, że znalezienie go na Ziemi było tak trudne, ponieważ wykazuje on zdolność metamorfozy w inne minerały pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Ponadto rozpoznanie go jest niezwykle ciężkie, wymaga dyfrakcji elektronów, a komu przyszłoby do głowy tak dogłębnie badać ziemskie skały?

Robert Hazen, naukowiec ziemi w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, który nie był zaangażowany w badania, twierdzi, że nie ma nic dziwnego w tym, że tranquillityit aż do ​​tej pory nie został odkryty. Po pierwsze, zauważa, minerał występuje tylko w małych ilościach i rozwija się w ostatnim stadium krystalizacji stopionej skały w warunkach ubogiej w tlen.

"Musisz mieć odpowiedni zestaw warunków dla powstania tych niezwykłych minerałów. Od momentu w którym tranquillityite powstaje, jest niestabilny przez cały okres przebywania na powierzchni Ziemi, gdzie jest narażony na działanie wody, tlenu i żywych organizmów, które mogą rozpuszczać, skonsumować, lub w inny sposób przekształcić te minerały". - R. Hazen,

Jednak skoro w krótkim czasie obecność tego minerału stwierdzono aż w sześciu miejscach rozproszonych po Zachodniej Australii to, być może, występuje on bardziej powszechnie niż możnaby sądzić. Jeśli więc naukowcy przyjrzeliby się wystarczająco wnikliwie w podobnych miejscach gdzie indziej, może dokonaliby kolejnych takich odkryć.

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/01/rare-moon-mineral-found-on-earth.html?ref=hp