11 12 2011 - Meteoryty z NASA
Dodane przez gural100 dnia Grudzień 11 2011 03:01:28

Imponująca kolekcja z możliwością wypożyczeniaALH84001Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) posiada około 26 tysięcy próbek, które mogą wypożyczać różne instytucje i naukowcy. Łącznie Amerykanie mają 140 tysięcy fragmentów księżyca, 18 tysięcy fragmentów meteorytów i pięć tysięcy próbek pyłu kosmicznego i z komet oraz wiatru słonecznego.

NASA nie jest w stanie doliczyć się setek cennych próbek ciał kosmicznych w swoich zbiorach. Fragmenty z księżyca, meteoryty i pył kosmiczny były przez dekady wypożyczane różnym instytucjom, jednak nie kontrolowano ich zwrotu. Teraz nikt dokładnie nie wie gdzie są.

"Według przebadanych zapisów sięgających 1970 roku, 517 wypożyczonych próbek materiałów zostało zagubionych lub ukradzionych" - napisano w wyniku audytu przeprowadzonego w NASA.

Inspektor generalny agencji Paul Martin wezwał do stworzenia nowego i skuteczniejszego systemu do kontroli stanu posiadanych próbek. - Te materiały są niezwykle rzadkie i cenne. Odgrywają bardzo ważną rolę w nauce i edukacji - argumentował naukowiec.

Według raportu dotychczasowa ewidencja była prowadzona niedokładnie. Naukowcy nie byli w stanie określić, ile próbek wypożyczyli. Instytucja czy naukowcy, którym były wypożyczane przetrzymywali je czasem bardzo długo, nawet gdy ich nie potrzebowali.

O bałaganie w ewidencji dysponownia zbiorami mogą świadczyć poniższe przykłady. Jeden z badaczy nadal posiada dziewięć próbek księżycowych, które pożyczył 35 lat temu. Inny naukowiec miał 10 fragmentów meteorytów, które trzymał już przez 14 lat. Na dodatek ngdy nad nimi nie pracował. Kolejny badacz miał 36 próbek z Księżyca, które przechowywał przez 16 lat po tym, jak skończył swoje badania do których je potrzebował.

W tych przypadkach okazy meteprytów były mozliwe do odzyskania. Jednak wielu z brakujących okazów NASA niggy się nie odzyska ponieważ nie wie gdzie są. Jedno jest jednak pewne - w przyrodzie nic nigdy nie gienie więc i "zagubione" meteoryty również gdzieś się znajdują. Mozliwe nawet, że pełnią ciekawszą rolę niż leżenie w piwnicach amerykańskiej agencji. W prywatnych kolekcjach meteoryty zwykle nie są głęboko schowane lecz cieszą oczy swojego ziemskiego właściciela. Codziennie.

http://www.cbc.ca/news/technology/story/2011/12/09/science-missing-space-samples-nasa.html