Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Witamy

Przeszłość jest historią, już jej nie ma. Przyszłość jest iluzją, nikt nic o niej nie wie. Tylko obecna chwila, ten jeden moment "teraz", jest prawdą.

Człowiek Wszechświat

Kopie polskich meteorytów
Kontakt - gural100@gmail.com


Baszkówka.

Sołtmany.
Wilkanówko.

Tartak.
Grzempy.


Jak postępować ze znalezionymi kamieniami?


Pierwsza i podstawowa UWAGA, o której nie można zapominać, prosząc o internetową pomoc w identyfikacji:
- mając do dyspozycji wyłącznie zdjęcia Twojego okazu - nawet gdyby były najwyższej jakości, nie jest możliwe w 100% stwierdzenie czym on jest. Można jedynie stwierdzić czy konkretny "kamień" spełnia podstawowe kryteria by mógł być meteorytem.

Należy samemu wykonać kilka czynności, dzięki którym będzie możliwe odczytanie większej ilości informacji z prezentowanych zdjęć.


Powinieneś / powinnaś:

- oszlifować małą płaszczyznę (2-4cm kwadratowe) by pokazać jego wewnętrzną budowę. Najlepszym sposobem jest oszlifowanie najbardziej płaskiej powierzchni coraz gładszym papierem ściernym - zaczynając od ziarnistości 40/60 a kończąc na 800/2000 - przechodząc po drodze przez kilka kolejnych gradacji. Nie poleca się stosowania szlifierki elektrycznej, zwłaszcza do kandydatów żelaznych, z uwagi na występującą przy obróbce wysoką temperaturę.

- przedstawić wygląd swojego okazu z wielu stron. Zwłaszcza jego najbardziej charakterystyczne fragmenty.

- należy dokonać jak najwięcej pomiarów swojego kamienia - weryfikowany kamień musi zostać zważony i zmierzony. O ile to możliwe powinna zostać określona jego gęstość.


Średnia gęstość chondrytu wynosi 3,35 g/cm3 i jest jednym z podstawowych parametrów określanym przy weryfikacji badanych meteorytów jak i kandydatów na nie - meteoryty ważą zwykle więcej niż ziemskie kamienie o podobnej wielkości, ponieważ zdecydowana większość z nich zawiera żelazo i nikiel. Jasnym jest, że meteoryty żelazno-kamienne czy żelazne mają gęstość zdecydowanie wyższą.

W identyfikacji potencjalnych kandydatów na meteoryty, na wypolerowanej wcześniej powierzchni, wykonuje się trawienie rozcieńczonym w alkoholu kwasem azotowym. Trawiąc meteoryty żelazne bądź żelazno-kamienne można wykryć istnienie przepięknych struktur w większości tych meteorytów - tzw. figury Widmanstättena oraz linie Neumanna,

W przypadku meteorytów kamiennych tej metody się nie stosuje ponieważ frakcja metaliczna jest w nich zbyt rozproszona by mogły zostać ujawnione powyższe struktury.

Ze względu na zawarte w zdecydowanej większości meteorytów (~95%) żelazo musi zostać sprawdzone oddziaływanie kamienia z magnesem. W meteorytach frakcja metaliczna jest rozmieszczona równomiernie w całej ich objętości, co powoduje, że magnes reaguje w każdym miejscu z jednakową siłą. Sama wartość tej siły może być różna w zależności od rodzaju meteorytu jednak zasada pozostaje niezmienna.

Niestety bardzo wiele ziemskich skał także posiada własności magnetyczne, o czym nigdy nie można zapominać. Na oszlifowanej powierzchni meteorytu kamiennego wyraźnie widoczne są ziarna połyskującego metalu natomiast na większości ziemskich skał albo nie ma żadnych albo są szarawe.

Istnieje bardzo porosty sposób określenia, czym jest frakcja magnetyczna z badanego kamienia.

Należy spiłować trochę kamienia, zawierającego inkluzje prawdopodobnego metalu, nad czystą kartką papieru. Następnie pod kartkę z powstałym pyłem podkłada się magnes neodymowy.

Do magnesu przyczepią się wszystkie magnetyczne drobinki. Resztę okruchów można usunąć by nie zasłaniały obrazu. Jeżeli opiłki będą ciemno szare i układać się będą w "łańcuszki" - Twój kamień na 100% zawiera magnetyt i nie jest meteorytem. Gdy są jasno srebrzyste - może to być meteoryt.

Do tej pory ten test za każdym razem mówił mi prawdę.


Piszę na końcu coś, co powinno być tak naprawdę na początku. Ale test, o którym napiszę poniżej, raczej trudno przeprowadzić samemu.


Kandydatów na meteoryty żelazne sprawdza się korzystając z rozcieńczonego kwasu azotowego z dodatkiem odrobiny specjalnego odczynnika wykrywającego w badanym materiale nikiel (Dimetylogloksym).

Potocznie nazywa się to "Testem na nikiel" i można przeprowadzić go samemu, gdy:


1 - ma się wszystkie składniki,

2 - zna się przepis by je ze sobą prawidłowo wymieszać,

3 - oraz tyle determinacji by spełnić dwa wcześniejsze warunki.


Jeżeli delikwent przejdzie test pomyślnie - możesz mieć duże szanse na sukces. Tym bardziej, gdy test wykryje nikiel w okazie kamiennym. W takim przypadku są olbrzymie szanse na to, że ma się do czynienia z pozaziemskim przybyszem.

Wtedy możesz poszukać odpowiedniego człowieka z odpowiednią wiedzą i sprzętem by oddać mu fragment swojego znaleziska do dalszych badań. Dopiero teraz będzie to miało sens.Oczywiście ja również mogę Ci w tym pomóc.

Jeżeli przy weryfikacji swojego znaleziska korzystałeś z tego tekstu, i w dalszym ciągu sądzisz, że Twój kamień może być meteorytem to napisz do mnie mail z jego opisem i kilkoma zdjęciami.gural100@gmail.com


Życzę powodzenia w poszukiwaniach.Człowiek Wszechświat


Wszystko co widzimy wokół siebie należy do naszego Świata. Jest On tym większy im większą mamy jego świadomość. Aby uzmysłowić sobie ogrom cudu, w którym żyjemy ważne jest uświadomienie wielkości wolnej przestrzeni pomiędzy niektórymi ciałami widzialnymi. Pomóc w tym może poniższe zestawienie.

- Światło, którego stała prędkość wynosi 300 000 km/sekundę, przebywa drogę pomiędzy Księżycem a Ziemią w czasie odrobinę dłuższym od 1 sekundy (przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej).www.worldusabilityday2010.pl- Natomiast światło płynące ze Słońca dotrze do Ziemi w ciągu około ośmiu minut. (Słońce jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km).


pl.wikipedia.org/wiki/Słońce
- Światło z gwiazdy Proxima Centauri, leżącej najbliżej nas w przestrzeni i położonej najbliżej Słońca, podróżuje przez około 4,22 lat świetlnych, zanim dotrze do Ziemi. (Jest to odległość 270 000 razy większa niż odległość między Słońcem a Ziemią).www.daviddarling.info/encyclopedia- Słońce umiejscowione jest 26 tysięcy lat świetlnych od środka naszej galaktyki- Drogi Mlecznej. Okrąża jej centrum z prędkością ok. 220-260 km/s w czasie ok. 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. (Droga Mleczna ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 12 000 lat świetlnych).Droga Mleczna widziana przez teleskop Spitzera - NASA- Światło z galaktyki leżącej najbliżej nas, Andromedy, dociera do Ziemi przez około 2,52 miliona lat świetlnych. (Galaktyka Andromedy zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224, a wcześniej także Wielką Mgławicą w Andromedzie).


www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/andromeda- I jeszcze jedna odległość - ile czasu potrzebuje światło by mogło dotrzeć do Ziemi ze środka Wszechświata?

Nie ma czegoś takiego jak środek Wszechświata, ponieważ Wszechświat nie ma brzegu. W skończonym Wszechświecie przestrzeń jest zakrzywiona i gdybyś mógł podróżować miliardy lat świetlnych w linii prostej, to w końcu powróciłbyś w to samo miejsce z którego rozpocząłeś podróż. Istnieje także możliwość że Wszechświat jest nieskończony. W obu tych przypadkach grupy galaktyk całkowicie wypełniają Wszechświat i poruszają się we wszystkich kierunkach, sprawiając, że Wszechświat się rozszerza.http://pl.wikipedia.org/wiki/WszechświatObserwacje astronomiczne pokazują, że Wszechświat istnieje od 13,75 ± 0,11 miliarda lat. Średnica obserwowalnego Wszechświata to około 92 miliardy lat świetlnych.

Niewyobrażalne wielkości, nieprawdopodobne przestrzenie.

A teraz popatrzmy z drugiej strony.

- Atom – jest podstawowym składnikiem materii. Składa się z małego, dodatnio naładowanego, jądra o dużej gęstości i otaczającej go chmury elektronowej o ujemnym ładunku elektrycznym.Wikimedia - Helium atom QMuniv.svgAtomy mają rozmiary rzędu 10−10 m i masę rzędu 10−26 kg. Można je obserwować jedynie przy użyciu specjalnych urządzeń, takich jak skaningowy mikroskop tunelowy. Prawie 99,99% masy atomu jest zawarte w jego jądrze. Jądro atomowe zbudowane jest z nukleonów: protonów o dodatnim ładunku elektrycznym i elektrycznie obojętnych neutronów. Chmurę elektronową tworzą elektrony związane z jądrem przez oddziaływanie elektromagnetyczne.

- Bohr opracował model atomu korzystając z wyników doświadczenia E. Rutherforda. Z eksperymentu tego wynikało, że w atomie musi być mała rozmiarami, ale masywna (jak na skalę atomową) bryła materii stanowiąca jego jądro.

- Już wtedy dostrzeżono analogię budowy atomu do budowy Układu Słonecznego. Stąd też wzięła się jego nazwa - planetarny model atomu.www.if.pw.edu.pl - boisko1.jpg- Skalę wielkości jąder atomowych w stosunku do wielkości atomu prezentuje rysunek powyżej. Typowa wielkość atomu to rozmiar rzędu 10 do -10 metra, typowa wielkość jądra atomowego, to rozmiar rzędu 10 do -14 metra.
- Stosunek czterech rzędów wielkości można obrazowo przedstawić porównując rozmiar atomu z rozmiarem jądra atomowego, gdzie atom będzie miał wielkość stadionu sportowego natomiast jądro atomowe będzie równe rozmiarowi główki szpilki.

- Wielkość atomów można opisać obrazowo na przykładach makroskopowych: ludzki włos ma średnicę około miliona atomów węgla, kropla wody zawiera około 2 tryliardy (2×10 do21potęgi) atomów tlenu i dwa razy więcej atomów wodoru.

- Jądro atomowe - skupiają się w nim wszystkie protony i neutrony z atomu (nazywane wspólnie nukleonami).
- Średnica jądra atomowego ma wielkość około 1/10 000 średnicy całego atomu.
- Protony i neutrony (tj. jądro atomowe) odpowiadają za ponad 99,99% masy atomu, co oznacza że prawie cała masa atomu skupiona jest w malutkim punkcie jego środka.
- 99,99% powierzchni atomu stanowi wolna przestrzeń co oznacza, że ciało człowieka jest przezroczyste w takim samym procencie.Pod grafiką film - Granice naszego wszechświata
Kolaż: www.szyby-dekoracyjne.pl - człowiek duch + www.national-photographic.ru - ZiemiaCzyż nie jest zdumiewające, że ciało człowieka, zbudowane jak każda materia - z atomów, jest tak samo przestrzenne jak Wszechświat?Artykuły o meteorytach

24 04 2013 - Młotek w Conecticat - Nieproszony gość z kosmosu na kanapie w amerykańskim miasteczku Wolcott
11 04 2013 - KONKURS - "Weryfikacja miejsca znalezienia meteorytu Jankowo Dolne" -

06 03 2013 - Pułtusk - Polski meteoryt w kształcie Polski
05 03 2013 - TRAVELERY 2012 - Nagrody za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury
12 02 2013 - Shirokovsky - Pseudometeoryt, którego chciałby mieć każdy kolekcjoner meteorytów
24 12 2012 - Laguna Manantiales - Niezdecydowany metalek
17 11 2012 - MEMORSS z Moraska - 261 kilogramów żelaza nie z tej Ziemi

16 11 2012 - Morasko 261,3kg - Druga odsłona kolosa z Moraska
14 11 2012 - Tulia (b) - Jeden z czterech kamiennych braci. Nie licząc piątego od żelaznego ojca
29 10 2012 - Chinga - Meteoryt wykańczany na wysoki połysk.
19 10 2012 - Tazewell - Przez wiele lat podpierał wiejskie drzwi. Teraz trafił na uniwerytet.
18 10 2012 - Moraski olbrzym - Umarł stary 178 kilogramowy Król! Niech żyje nowy 300 kilogramowy Król!!!

17 10 2012 - Hammerek w Novato - Pozostawił tylko małe wgłębienie w dachu ale pokazał wewnętrzną siłę.
15 10 2012 - Gibeon - Meteoryt zdobiący nie tylko każdą kolekcję ale i wykorzystywany przez najlepszych jubilerów i zegarmistrzów.
30 08 2012 - Meteorite 18(3) - 2012 - The Morasko - Meteorite and its Impact Craters
08 08 2012 - Tatahouine - Zielony meteoryt - Ostatni z braci HED
17 08 2012 - NWA 4301 - Rodzony brat Zakłodzia.

07 08 2012 - Odessa - Żelazny staruszek w całkiem niezłej kondycji.
02 08 2012 - Eukryt NWA 5887 - Kamienny przybysz z Westy.
28 07 2012 - NWA1934 - Przybysz sprzed czasu US.
27 07 2012 - Nowy z Hayma 15,8g - Oman xxx - Meteorytowa znajda bez historii.
25 07 2012 - TULIA (d) - Jeden z czterech kamiennych braci. Nie licząc piątego od żelaznego ojca.

22 07 2012 - TRAVIS County(b) - Należy do mniejszej części podwójnego spadku.
20 07 2012 - NWA791 - Meteoryt przebadany lecz niesklasyfikowany
16 07 2012 - Meteorytotwórczy bolid - Nad Białorusią?
01 07 2012 - Panguit - Nieznany na Ziemi minerał odnaleziony w Allende
22 06 2012 - Tektyty z driasu - Kosmiczne bombardowanie przyczyną ostatniego zlodowacenia.

12 06 2012 - Pallasovka - Kosmiczny klejnot stworzony przez Niebieskiego Jubilera.
11 06 2012 - NWA2696 -Howardyt - Kamienny przybysz z Westy
01 06 2012 - Katastrofa Tunguska - Czy rozwiązanie jej zagadki skrywają wody jeziora Czeko?
22 05 2012 - Hammer w Katol w Indiach - Kilka kosmicznych kamieni zaatakowało indyjską wioskę.
04 05 2012 - NWA869 - Meteoryt, który jest w każdej kolekcji na świecie

03 05 2012 - Ghubara - Czarny chondryt z Omanu znaleziony w 1954 roku.
02 05 2012 - Sayh al Uhaymir 001 - 3,0g - Jeden z dwóch meteorytów "pustynnych" z Omanu znalezionych 10 marca 2000 roku
01 05 2012 - Dhofar 020 - Jeden z wielu meteorytów "pustynnych" z Omanu na Półwyspie Arabskim
28 04 2012 - Polski "Radivoje Lajic" - Gumowy młotek poparzył polskiego palacza.
22 04 2012 - Łowicz - Najpiękniejszy sposób zakończenia Konferencji

21 04 2012 - Sołtmany 0,07g - Pamiątka z VII Konferencji meteorytowej w Łowiczu.
14 04 2012 - Przełazy - Dzień zamiatania lasu
11 04 2012 - Gao-Guenie 12,0 - Jeden z największych obserwowanych meteorytowych pryszniców w Afryce.
09 04 2012 - PKiM w Oslo - Wizyta polskich Hunterów w stolicy Norwegii
07 04 2012 - Dawn(a) - Świt w Teksasie

06 04 2012 - Baszkówka - Najpiękniejsze kamienne dzieło wyrzeźbione przez siły natury
05 04 2012 - Dar od Ameryki - POSZUKIWANY lunar z wyprawy Apollo
19 03 2012 - Sołtmany od PKiM - Królewski dar od Kosmicznej Arystokracji z Pracowni Komet i Meteorów
17 03 2012 - Słon(c)e - Wilkanówko - Piękny słoneczny dzień w Słone - cznej miejscowości
15 03 2012 - Bassikounou - Kolejny metek H5

10 03 2012 - Aldama (b) - Ciekawy przedstawiciel najliczniejszej grupy meteorytów
09 03 2012 - rubin25 - Cztery kamienie
06 03 2012 - Oslo - 01 03 2012 - Hammer atakuje w Norwegii
04 03 2012 - Allende - Materia powstała po wybuchu Supernowej dającej życie naszemu Układowi Słonecznem!
01 03 2012 - Trebbin - Trebbin 01 03 1988r. - Atak kilogramowego kamienia z kosmosu na szklarnię!

21 02 2012 - Sołtmany w darze - Dla Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego
20 02 2012 - 04 02 2012 - Križevci, Chorwacja - Pierwszy od ponad 60 lat spadek meteorytu w Chorwacji (20 stycznia1951r. chondryt zwyczajny Dubrovnik)
18 02 2012 - Tissint z Marsa- Kilogramowy fragment meteorytu, który ubiegłego lata spadł w marokańskim Tissint trafił do londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej
14 02 2012 - Tamdakht - Gwiazdka z nieba przybyła na Ziemię 4 dni przed wigilią 2008 roku
12 02 2012 - Gold Basin - Meteorytomaniakowe zakupy

11 02 2012 - Qinghai Chiny - Kamienny deszcz z nieba
04 02 2012 - Wilkanówko - W 171 rocznicę spadku meteorytu - prawie
02 02 2012 - Meteor nad USA - Z którego mógł zrodzić się meteoryt
30 01 2012 - Pułtusk - Zrealizowanie jednego z marzeń po 144 latach od niezapomnianych wydarzeń
18 01 2012 - Vaca Muerta - Niespodziewany prezent od wyjątkowych Istot

11 01 2012 - Kwazikryształy - Odkryto w rosyjskich górach 2011
10 01 2012 - Tomasz Czarnecki - Kandydatem w konkursie Popularyzator Nauki 2011
08 01 2012 - Meksyk , Sinaola - Poszukiwany zabłąkany gość z kosmosu
04 01 2012 - Tranquillityit - Księżycowy minerał znaleziony w Australii
11 12 2011 - Meteoryty z NASA - Imponująca kolekcja z możłiwością wypożyczenia

30 11 2011 - Sylacauga - Hodges - Dzisiejszy jubilat - ma już 57 lat
20 11 2011 - Kolekcja gurala100 - Meteoryty żelazno-kamienne +tektyty
19 11 2011 - Kolekcja gurala100 - Meteoryty kamienne
17 11 2011 - Kolekcja meteorytów Pawła Barana z Przysietnicy
16 11 2011 - Kolekcja gurala100 - Meteoryty żelazne

27 10 2011 - Życie jest możliwe wszędzie - Astronomowie odkryli materię organiczną w całym wszechświecie
18 10 2011 - Uderzenie gigantycznego meteorytu - Konsekwencje dla Ziemi
15 10 2011 - ALH84001 - Marsjański meteoryt odkrywa nowe tajemnice
12 10 2011 - Olbrzymy - Kolosy, największe meteoryty znalezione na Ziemi
10 10 2011 - Draveil (Essone) - Dom pod Paryżem odwiedził nieoczekiwany gość z kosmosu

07 10 2011 - Gęstość meteorytów - Jeden z ważniejszych parametrów identyfikacyjnych
15 09 2011 - Kamień Jurka - Kamień znaleziony pod drzewem
14 09 2011 - Skalin - Wędrówka szlakiem polskich meteorytów
11 09 2011 - Kosmiczne przeobrażenia - Najpiękniejsze co mogło się zdarzyć
09 09 2011 - Złoto i platyna pochodzą z kosmosu - Świat obiegła elektryzująca "nowina": Złoto spadło z kosmosu!

06 09 2011 - Ukraiński meteoryt - Meteoryt spadł w okolicy Odessy
01 09 2011 - Sołtmany w Meteorite - Artykuł o polskim hammerze poszedł w świat
29 08 2011 - Meteo-Ry(ty) - wybór z "Zatrzymane obrazy - wybrane Kwiaty z nieskończonego Bukietu Wszechświata" Osi
14 08 2011 - Morasko efekty - Dzień po wyprawie
13 08 2011 - Moraska wyprawa - Piękna sobota na polach Moraska

11 08 2011 - Życie z kosmosu - Dowód na pozaziemskie pochodzenie życia
02 08 2011 - Szczególny dzień - Zakłodzie i Pułtusk od dzisiaj w mojej kolekcji
26 07 2011 - Łowcy meteorytów z Discovery w Pułtusku
24 07 2011 - Atlas Meteorytów 2012
17 07 2011 - Xinjiang Chiny - Chiński kolos

07 07 2011 - Meteor nad Zieloną Górą - Niewiele brakowało by Zielona Góra miała jeszcze jeden meteoryt...
19 07 2011 - Meteoryt w Kenii
18 07 2011 - Sołtmany - Polski Meteoryt potwierdzony
08 07 2011 - "Meteorite Men" w Polsce
05 07 2011 - Ukazał się 204 numer Cyrqlarza

07 06 2011 - Gumowe Młotki - OSZUSTWA
06 06 2011 - Młotki wg czasu ataku. nr 120.... +

05 06 2011 - Młotki wg czasu ataku. nr 91 - 120....
04 06 2011 - Młotki wg czasu ataku. nr 61 - 90
03 06 2011 - Młotki wg czasu ataku. nr 31 - 60
02 06 2011 - Młotki wg czasu ataku. nr 0 - 30
01 06 2011 - Polskie meteoryty - w bazie MBD jest zarejestrowanych łącznie 30 obiektów
 
gural100 dnia czerwiec 10 2011 23:48:44 · Drukuj
 
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu