Meteoryty - Człowiek Wszechświat
Chwyć ten moment
PRIORYTET
Na Forum
Najnowsze Tematy
Gdzie szukać?
Gęstość meteorytów.
Jak postępować ze zn...
Najciekawsze Tematy
Gęstość meteorytów. [2]
Gdzie szukać? [0]
Jak postępować ze... [0]
Kolekcja gurala - klasyfikacja
Kolekcja meteorytów gurala

- kamienne

- żelazne

- żelazno-kamienne

- NWA

- tektyty

- pseudometeoryty

Kolekcja meteorytów Pawła Barana

Meteoryty

Artykuły ze strony

Meteoryty

Planetoidy

Strefa Ziemi

Kosmos

Moje meteoryty na mapie Facebook'a
Nawigacja
Strona Główna
Galeria Meteoryty
Artykuły
Linki
Encyklopedia IMCA
Met. Bul. Database
Forum

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Nieaktywowany Użytkownik: 8
Najnowszy Użytkownik: Henrynek
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zobacz Temat
Meteoryty - Człowiek Wszechświat | Czy to może być meteoryt? | Pomoc we wstępnej identyfikacji.
Autor Jak postępować ze znalezionym kamieniem?
gural100
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 3
Miejscowość: Zielona Góra
Data rejestracji: 16.05.11
Dodane dnia 25-04-2014 23:52
Pierwsza i podstawowa UWAGA, o której nie można zapominać prosząc o internetową pomoc w identyfikacji : - mając do dyspozycji wyłącznie zdjęcia Twojego okazu - nawet gdyby były najwyższej jakości, nie jest możliwe w 100% stwierdzenie czym on jest. Można jedynie stwierdzić czy konkretny "kamień" spełnia podstawowe kryteria by mógł być meteorytem.

Należy samemu wykonać kilka czynności, dzięki którym będzie możliwe odczytanie większej ilości informacji z prezentowanych zdjęć.

Powinieneś / powinnaś:

- oszlifować małą płaszczyznę (2-4cm kwadratowe) by pokazać jego wewnętrzną budowę. Najlepszym sposobem jest oszlifowanie najbardziej płaskiej powierzchni coraz gładszym papierem ściernym - zaczynając od ziarnistości 40/60 a kończąc na 800/2000 - przechodząc po drodze przez kilka kolejnych gradacji. Nie poleca się stosowania szlifierki elektrycznej, zwłaszcza do kandydatów żelaznych, z uwagi na występującą przy obróbce wysoką temperaturę.

- przedstawić wygląd swojego okazu z wielu stron. Zwłaszcza jego najbardziej charakterystyczne fragmenty.

r11; należy dokonać jak najwięcej pomiarów swojego kamienia - weryfikowany kamień musi zostać zważony i zmierzony. O ile to możliwe także obliczenie jego gęstości.

Średnia gęstość chondrytu wynosi 3,35 g/cm3 i jest jednym z podstawowych parametrów określanym przy weryfikacji badanych meteorytów jak i kandydatów na nie - meteoryty ważą zwykle więcej niż ziemskie kamienie o podobnej wielkości ponieważ zdecydowana większość z nich zawiera żelazo i nikiel. Jasnym jest, że meteoryty żelazno-kamienne czy żelazne ważą jeszcze więcej.


W identyfikacji potencjalnych kandydatów na meteoryty wykonuje się, na wypolerowanej wcześniej powierzchni, trawienie rozcieńczonym w alkoholu kwasem azotowym. Trawiąc meteoryty żelazne bądź żelazno-kamienne można wykryć istnienie przepięknych struktur w większości tych meteorytów - figury Widmanstättena oraz linie Neumanna,
Niestety w przypadku meteorytów kamiennych tej metody się nie stosuje ponieważ frakcja metaliczna jest w nich zbyt rozproszona by mogły zostać ujawnione powyższe struktury.

Ze względu na zawarte w zdecydowanej większości meteorytów (99%) żelazo musi zostać sprawdzone oddziaływanie kamienia z magnesem. W meteorytach frakcja metaliczna jest rozmieszczona jednakowo w całej ich objętości co powoduje, że magnes reaguje w każdym miejscu z jednakową siłą. Sama wartość tej siły może być różna w zależności od rodzaju meteorytu jednak zasada pozostaje niezmienna.

Niestety bardzo wiele ziemskich skał także posiada własności magnetyczne o czym nigdy nie można zapominać. Na oszlifowanej powierzchni meteorytu kamiennego wyraźnie widoczne są ziarna połyskującego metalu natomiast na większości ziemskich skał albo nie ma żadnych albo są szarawe.
Istnieje bardzo porosty sposób określenia czym jest frakcja magnetyczna z badanego kamienia.

Należy spiłować trochę kamienia, zawierającego inkluzje prawdopodobnego metalu, nad czystą kartką papieru. Następnie pod kartkę z powstałym pyłem podkłada się magnes neodymowy.

Do magnesu przyczepią się wszystkie magnetyczne drobinki. Resztę okruchów można usunąć by nie zasłaniały obrazu. Jeżeli opiłki będą ciemno szare i układać się będą w "łańcuszki" - Twój kamień na 100% zawiera magnetyt i nie jest meteorytem. Gdy są jasno srebrzyste - może to być meteoryt.

Do tej pory ten test za każdym razem mówił mi prawdę.

Piszę na końcu coś co powinno być tak naprawdę na początku. Ale test, o którym napiszę poniżej, raczej trudno przeprowadzić samemu.

Kandydatów na meteoryty żelazne sprawdza się korzystając z rozcieńczonego kwasu azotowego z dodatkiem odrobiny specjalnego odczynnika wykrywającego w badanym materiale nikiel. Potocznie nazywa się to "Testem na nikiel" i można przeprowadzić go samemu gdy:

1 - ma się wszystkie składniki,

2 - zna się przepis by je ze sobą prawidłowo wymieszać,

3 - oraz tyle determinacji by spełnić dwa wcześniejsze warunki.

Jeżeli delikwent przejdzie test pomyślnie - możesz mieć duże szanse na sukces. Tym bardziej gdy test wykryje nikiel w okazie kamiennym. W takim przypadku są olbrzymie szanse na to, że ma się do czynienia z pozaziemskim przybyszem.

Wtedy możesz poszukać odpowiedniego człowieka z odpowiedniego laboratorium i oddać fragment swojego znaleziska do dalszych badań. Dopiero teraz będzie to miało sens.


Życzę powodzenia w poszukiwaniach.


gural100
Edytowane przez gural100 dnia 15-06-2015 00:45
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Klasyfikacja meteorytów
METEORYTY POLSKIE
MŁOTKI - HAMMERY
METEORYTY OLBRZYMY
Meteorytomani
Ważne
Sklepiki z meteorytami
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu